K čemu slouží termoizolační fólie

Vlastnosti a použití termoizolační fólie v nouzové situaci ocení záchranáři, ale i každý táborník i zálesák. Jak mohou termofólii využít tábornické oddíly?

Znají ji téměř všichni. Plastová fólie z jedné strany stříbrná a z druhé zlatá, případně oranžová, reflexně zelená či pro vojensky zelená. Je lehounká a složená do plochého balíčku velikosti skautské příručky (ale sotvakdo ji dokáže složit do stejného rozměru). Je však dobré orientovat se v reklamních sloganech, které o ní často šíří nepřesné informace.

Rozbalená termofólie.

Předně si řekněme, k čemu termoizolační fólie (nebo také termofólie či izofólie) slouží. Jde o důležité vybavení pro nouzové případy, kdy u zraněné osoby potřebujeme omezit ztráty tepla nebo zabránit v přístupu vlhkosti. Tenká plastová fólie s nanesenou vrstvičkou kovu zabere minimum místa, téměř nic neváží a opakovaně odvede dobrou práci, pokud známe její přednosti i slabiny.

Přednosti a výhody termoizolační fólie

Hlavní výhodou je omezení úniku tepla v nouzové situaci. Poslouží i při hrozbě podchlazení, při šoku, máme-li k dispozici pouze mokré oblečení či fouká-li silný vítr. Po zabalení do fólie se únik tělesného tepla významně sníží.

Termofólie snižuje tepelné ztráty ohrožující zraněnou či podchlazenou osobu. Zde příklad použití zelené fólie (zdroj hsh shop).

Izofólie chrání i před větrem. Vítr totiž dovede snížit pocitovou teplotu o deset i více stupňů a přispět k prochlazení zraněné nebo nepohyblivé osoby. Termoizolační fólie o hmotností do 100 g je pomocník vždy připravený pro případ nouze.

Je-li potřeba zabránit dalšímu podchlazení a ztrátě tepla, zabalíme zraněnou osobu co nejvíc do fólie, aby teplo nemělo kudy unikat. Rozhodující  pro teplotní izolaci je nepropustnost fólie pro vodní páru. Odrazné vlastnosti v zimě nedávají moc smysl. Fólie má ve skutečnosti jen nepatrné izolační vlastnosti co se prostupu tepla týká. Takže ztrátě tepla do studené země nebo sněhu pod ležící osobou nebrání skoro vůbec. V tom případě je nutné pod zraněného dát karimatku, deku, jehličí či jinou dostupnou izolaci. Nebo alespoň několik vrstev izofólie.

Termofólie se po vyjmutí z balíčku už jen obtížně sbalí do stejného tvaru.

Další použití stříbrné fólie s druhou stranou často zlatavou, oranžovou nebo zelenou není nutně spojeno jen s první pomocí. Fólie je nepromokavá, lze ji využít jako příležitostnou pláštěnku (nevýhodou je pocení pod neprodyšnou fólií), jako nouzový přístřešek či jako podložku proti vlhkosti. A pokud potřebujeme nutně cokoliv dělat vleže na mokré zemi či v bahně,  fólie před vlhkostí ochrání.

Neprodyšnost pomůže i při silném větru, ani člověk nemusí být zraněný. Barevně výrazná strana umožnuje vyslání signálů v nouzi a to odrazem slunečních paprsků nebo i jen rozprostřením jako upozornění pro záchranáře. Schopnost odrážet teplo může být použita například v létě proti přílišnému vnějšímu teplu, třeba jako přístřešek proti spalujícímu sluníčku.

Termofólie má jednu stranu stříbrnou, druhá bývá zlatá nebo jinak barevná. Odrazivost tepla mají obě strany téměř totožnou. 

Co fólie nedokáže

Předně, fólie se snadno propálí. Někteří prodejci z neznalosti o fólii tvrdí, že je vyrobena z kovu, což není pravda. Jde o plast s nanesenou mikrovrstvou hliníku (zřídka jiného kovu). Sice nemusíme mít obavu, že by fólie vzplála, ale plameny vařiče či uhlíky odletující od ohně ji propálí ještě snadněji než pěnovou karimatku.

Druhý problém už jsme zmiňovali. Fólie neizoluje, ale pouze odráží teplo. Při dotyku se studenou zemí tedy chladí, co to jde. Jako podložka může od země chránit proti vlhku ale nikoliv proti chladu.

Rozmohla se také představa, že barevně odlišné strany fólie mají odlišné vlastnosti. Rozdíl stříbrné a zlaté strany fólie při odrazu tepla nemá žádný větší praktický dopad. Teoreticky snad by snad stříbrná strana mohla teplo odrážet o fous lépe než zlatá, ale pochybuju, že by to bylo měřitelné. O něco větší bude rozdíl v odrazu tepla u fólie s jednou zelenou stranou. Tam dáme stříbrnou vrstvu tím směrem, kterým chceme teplo odrážet. Při zranění bude stříbrná strana dovnitř při stínění před sluníčkem opačně.

Někde se na internetu dočtete dost pochybné údaje. Například, že zlatá strana odráží teplo a stříbrná strana odráží chlad, což je nesmysl, jak vyplývá z předchozího odstavce. Nebo další reklamní údaj, že fólie odráží 80 % (a někdy i 90 %) tepla, je mírně zavádějící. Jedná se totiž jen o vyzařované teplo, před ztrátou tepla například dotykem už fólie neochrání.

Odraz slunce je využitelný, pokud o sobě člověk potřebuje dát záchranářům vědět.

Stručný přehled předností termoizolační fólie.

  •  je skladná a velmi lehká
  • v nouzi omezuje ztrátu tělesného tepla
  • brání proti ochlazování větrem
  • nouzově chrání před deštěm
  • lze použít pro nouzovou signalizaci
  • je to dobrá podložka proti vlhkosti
  • můžeme ji použít jako nouzový bivak

Výběr a použití termofólie

Pro správné použití je důležitá velikost fólie. Pro oddíly je zbytečné, aby každý měl svoji fólii, doporučujeme jednu do oddílové lékárničky, ale v tom případě čím větší, tím lepší. Většina prodávaných fólií se pohybuje v rozmezí 130 – 160 x 200 – 220 cm (zabalit větší postavu pak není jednoduché). Přitom rozdíl v hmotnosti je minimální. Pro dospělou postavu se hodí rozměr aspoň 150 x 230. Člověk nikdy neví, jak velkého člověka bude zachraňovat. Při špatných povětrnostních podmínkách se vyplatí zabalit celé tělo jen s otvorem pro dýchání. Je proto dobré zvážit i větší rozměr. Existuje například izotermická fólie pro dva ve velikosti 140 x 250 cm. Ani tady hmotnost nepřesahuje 100 g.

Termoizolační fólie je malý lehký balíček.

Jak už jsme si řekli, barevnost není tak důležitá, takže výběr barevné kombinace ponechme na vkusu majitele. Dobré je také vědět, že termoizolační fólie je součástí výbavy automobilu, takže v případě potřeby ji najdete v každém autě.

Pokud v případě nutnosti musíme použít v chladu pouze mokré oblečení, dáme na tělo aspoň jednu vrstvu suchého (nebo silně vyždímaného) prádla, pak neprodyšnou vrstvu (větrovku, pláštěnku, izofólii), dále vrstvy vyždímaného oblečení a navrch znovu neprodyšnou vrstvu. V případě, že máme jen jednu izofólii, použijeme ji až navrch.

Tábornické oddíly mohou termofólii využít k trénování základů pomoci v chladu, ve větru a v dešti či k nácviku nouzové signalizace. Nejdůležitější radou pro poznání předností termofólie je používat ji často a pravidelně. Pak se stane platným pomocníkem a ve chvíli nouze bude připravena jak ona, tak její majitel.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This