Mapa na šátku

Znáte mapu natištěnou na šátku? Zajímavé spojení pro tábornické a turistické fajnšmekry a současně prakticky použitelná mapa.

Hledali jsme, co bychom mohli napsat o inovaci v tábornickém vybavení a zaujaly nás šátky s natištěnou turistickou mapou. Není to úplně horká novinka, ale mapy na šátku si za dobu své nedlouhé existence už našly příznivce a jistě ještě mnohé další získají.

Mapa na šátku.
Mapa na šátku.

O co jde? Na polyesterovém šátku je trvanlivě natištěna klasická turistická mapa s vrstevnicemi a turistickými značkami převážně v měřítku 1:50 000. Šátek je tak možno použít jako klasický šátek (72 x 72 cm), i jako turistickou mapu, které nevadí voda ani zmačkání. Zašpiněnou mapu je možné vyprat a používat dál. S trvanlivostí mapy na šátku jsou zatím zkušenosti dobré.

K dostání jsou mapy většiny horských celků.

Klasické turistické mapy jsou dnes poněkud na ústupu a pro orientaci v terénu se používají stále více elektronické mapy. Při porovnání poskytují papírové (nebo šátkové) mapy rozhodně lepší celkový přehled o krajině, výhodou elektronické mapy s GPS je zase průběžná lokalizace vlastní pozice. Elektronika také pomůže při plánování trasy a zaznamená, kudy jste šli a kolik ušli. Na druhou stranu klasické mapě nedojdou baterie a neztratí signál GPS. Obojí má své výhody i nevýhody.

Slouží jako šátek i mapa zároveň.
Slouží jako šátek i mapa zároveň.

Je důležité připomenout, že každý táborník a člen oddílu by měl mít během pěší túry přehled, odkud a kam se jde pro případ ztráty kontaktu s ostatními. Takovou službu odvede šátková mapa úplně bez problému a může být dobrou volbou.

Zatím nevyšla na šátcích celá republika, ale síť především hraničních horských celků se pěkně zahušťuje. V každém případě je šátková mapa vždy po ruce nehledě na počasí či zátěž a ještě může být použita jako každý jiný šátek.

Mapě na šátku nevadí ani zmačkání ani namočení.
Mapě na šátku nevadí ani zmačkání ani namočení.

Kromě turistických map 1:50 000 vyšla také šátková mapa Vltavy, Prahy a mapa celé ČR. Z pohledu dětských tábornických oddílů není šátková mapa asi hlavním předmětem zájmu. Přesto není na škodu o téhle novince posledních let vědět a v případě potřeby ji využít. Mapy na šátku se staly také oblíbenými dárky nebo cenami v soutěžích.

Tento text vznikl ve spolupráci Ostrova nápadů se skautským a outdoorovým internetovým i kamenným obchodem Limansport.cz, foto Ostrov nápadů a Limansport.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This