Kouzelné barvy šišek

Všimli jste si někdy, jak hezké jsou mladé smrkové šišky? Stojí za to se podívat zblízka.

Smrkové šišky, které leží v lese na jehličí, bývají nejčastěji střelivem v lesních bitvách. Málokdo se ale podívá na šišky podrobněji. Zvlášť čerstvé šišky, které můžete nyní vidět na konečcích větví smrku, stojí za pozornost.

Víte, že jehličnany mají dvoje šišky? Malé a nenápadné samčí šišky produkují pyl a větší samičí šišky se starají o budoucnost ve formě ochrany malých semínek. Právě tyto samičí šišky pak po dozrání leží pod smrky a lákají k šiškové bitvě.

Pozoruhodná je barva mladých samičích smrkových šišek. Mohou být zelené ale také až purpurové. Podívejte se na naši fotografii a uznejte, že krásně nafialovělé smrkové šišky jsou opravdu pohledné.

Samčí šišky jehličnanů, které produkují pyl, jsou drobné a obvykle unikají pozornosti. U cykasů, které se také rozmnožují pomocí šišek, je situace jiná. Jejich samčí šišky jsou mnohem větší a například samčí šiška kubánského mikrocykasu krásného může dosahovat délky téměř 100 cm a je největší známou šiškou. U jehličnanů má největší samičí šišky severoamerická borovice Lambertova (američané jí říkají borovice cukrová), její šišky mají délku až 50 cm.

Zrání šišky může podle druhu jehličnanu trvat až několik let, při něm šiška dřevnatí a opadává v celku (borovice, smrk, modřín) nebo se rozpadá (cedr, jedle). Po uzrání semen šišky otevírají své šupiny a semena se dostávají ven.

Jasně zelené mladé borové šišky
Jasně zelené mladé borové šišky.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This