Lymská borelióza a naděje na očkování proti ní

Lymská borelióza vzbuzovala nemalé obavy táborníků, protože této klíšťaty šířené nemoci nebylo dosud možné se nechat očkovat. Nyní naděje na vakcínu proti borelióze výrazně stoupla.

Podle práce otištěné v prestižním odborném časopisu NPJ Vaccines (Nature Partner Journals) již existuje látka, z níž by se mohla vyrábět vakcína proti lymské borelióze. Tuto nemoc přenášejí klíšťata a vzhledem k výrazně odlišným příznakům i průběhu choroby se borelióza dost špatně odhaluje.

Klíště

Na testování látky se podíleli odborníci z českobudějovického Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR a podle výsledků testu je nová látka stoprocentně účinná.  Očkovací látku vyvinul přední americký farmaceutický koncern Sanofi a pro její otestování na evropském klíštěti Ixodes ricinus si vybral právě české vědce.

Účinné očkování by bylo velkým přínosem pro bezpečnější táboření protože aktivita, období výskytu i areál rozšíření klíšťat u nás se stále zvětšují. Více si o celém problému můžete přečíst v článku Experimentální vakcína proti lymské borelióze je účinná. Žádný možný termín, kdy by vakcína mohla být k dispozici, sice světové agentury dosud neuvedly, ale už i samotná naděje je velmi pozitivní zprávou.

Zatím je ovšem stále třeba mít se na pozoru. Podrobné informace o lymské borelióze a o jejím šíření najdete v článku Klíště.

 

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This