Mravkolev

Pod opuštěnými pískovcovými převisy v Českém ráji číhá strašlivý mravkolev. Pro kolemjdoucí mravence znamenají jeho trychtýřovité pasti a kusadla smrtelné nebezpečí.

Při toulkách Českým rájem jsme v odlehlých částech skal našli v písku pod převisy zvláštní důlky. Vypadaly jako malé krátery, které v průměru měřily méně než 10 cm, a bylo jich vždy víc vedle sebe. Místo připomínalo miniaturní bitevní pole s krátery po bombách. A skutečně bylo velmi nebezpečné. Alespoň pro mravence či jiný drobný hmyz, který mezi tyto krátery zabloudil. Na dně každého kráteru totiž zahrabaný v písku trpělivě číhal mravkolev.

Mravkolev běžný - larva
Mravkolev běžný – larva.

Mravkolev běžný je v dospělosti nepříliš zajímavou mouchou z řádu síťokřídlých. Létá večer a obvykle uniká lidské pozornosti.

Mravkolev- dospělý jedinec (zdroj dhobern – Wikimedia Commons).

Mnohem zajímavější jsou však dravé larvy tohoto hmyzu. Jsou velké zhruba 1 cm a žijí zahrabané v písku, ve kterém vytvářejí kráterům podobné trychtýřovité pasti. Lapají do nich nejčastěji mravence, kteří jsou jejich obvyklou potravou.

Skupina pastí v písku pod převisem
Skupina pastí v písku pod převisem.

Jakmile kolemjdoucí mravenec vstoupí na kraj pískového kráteru, začnou se dít věci. Stěna kráteru je příkrá a mravenci ujíždí písek pod nohama, nemůže vylézt ven a sklouzává stále hloub do středu pasti. Padající zrníčka písku probudí mravkolva. Ten začne metat písek po své kořisti a tím mravence sráží stále níže. Jakmile mravenec sklouzne až na dno pasti, vystrčí mravkolev svá velká kusadla, pevně s nimi mravence uchopí a vtáhne ho k sobě do písku. Tím boj končí a mravenec se stane potravou pro mravkolva.

Tento boj se nám podařilo natočit a můžete ho vidět na následujícím videu.

 

Když mravkolva z písku vyndáme, snaží se rychle zalézt zpět. Couvá a přitom se velmi rychle zahrabává pozadu do písku, až z něj jsou vidět jen špičky kusadel.

Mravkolev se pozadu zahrabává zpět do písku.
Mravkolev se pozadu zahrabává zpět do písku.

A na dně mnoha kráterů jsou k nalezení vysáté zbytky mravenců, pavouků či jiného hmyzu, které svědčí o tom, že mravkolvové jsou ve svém lovu často úspěšní.

Na dně mnoha kráterů najdeme vysáte zbytky hmyzu.
Na dně mnoha kráterů najdeme vysáté zbytky hmyzu.

Zahrajte si hru Na mravkolva a vyzkoušejte si, jaké to je být mravencem či mravkolvem.

Pole pastí jsou někdy opravdu rozsáhlé, procházející hmyz nemá šanci.
Pole pastí jsou někdy opravdu rozsáhlá, procházející hmyz nemá šanci.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This