Noční obloha nejsou jen hvězdy
|Noční obloha, to nejsou jen známá souhvězdí, ale řada dalších zajímavostí. Pojďme si prohlédnout některé z nich.
Noční obloha dovoluje pozorovat nejen hvězdy, ale i mnoho dalších objektů. Malým dalekohledem jsou vidět i měsíce Jupitera; ty viděl svým dalekohledem už Galileo Galilei. Jeho pozorování přispělo k utvrzení názoru, že naše sluneční soustava je heliocentrická (tedy jejím středem je Slunce). Zajímavým objektem v souhvězdí Andromedy je galaxie M 31, což je nejvzdálenější objekt na obloze viditelný pouhým okem. Překvapilo nás, že galaxii M 31 od nás dělí plné dva miliony světelných let, takže světlo, které vidíme, se vydalo na pouť vesmírem před dvěma miliony let.
Na noční obloze můžeme pozorovat také ,padající hvězdy‘, jejichž každoroční roje jsou velkým zážitkem. V létě jsou to například známé Perseidy. Tento meteorický roj vznikl z rozpadlé komety a Země jím prochází na přelomu července a srpna. Maximální aktivitu mají Perseidy mezi 11.-13. srpnem, kdy se objeví i více než 100 meteorů za hodinu. K zapamatování data pomůže lidový název Perseid, kterým se říká „slzy svatého Vavřince“. Pozorovat je můžeme právě po svátku tohoto světce, který připadá na 10. srpna. Ještě malé upozornění, nepleťte si pojmenování meteor a meteorit. Meteor zanechá jen světelnou stopu a shoří v zemské atmosféře. Objekt, který při průletu atmosférou neshoří a dopadne až na zemský povrch, se nazývá meteorit.
Noční obloha také umožňuje určit hvězdný čas, který ukazuje poloha souhvězdí Kasiopeja vůči Polárce. Souhvězdí představuje velkou ručičku na čtyřiadvacetihodinovém ciferníku. Na spodním obrázku ukazuje Kasiopeja právě hvězdnou půlnoc. S opravdovým časem se však hvězdný shoduje jen o jarní rovnodennosti. Pokud chceme zjistit, kolik je skutečně hodin, musíme k hvězdnému času připočítat 4 minuty za každý den, který uplynul od jarní rovnodennosti. A ještě musíme vzít v úvahu letní čas. Usoudili jsme, že jsou to trochu krkolomné hodinky, ale pro zvídavého zálesáka je to hodně dobré cvičení představivosti.