Příručka pro začínající dobrodruhy

Název a obálka útlé knížky táborníky trochu odrazují, ale byla by chyba dát na první dojem. Příručka známého propagátora přežití Beara Gryllse se vymyká z obvykle nízké úrovně knih o přežití.

Příručka  má čtyři části. První obsahuje základy orientace v přírodě a práci s mapou. Je zpracovaná podrobně a názorně. Ve druhé části jsou základy táboření, a to jak tradiční tábornické postupy, tak moderní vybavení. Obě tyto kapitoly snesou přísné měřítko.

Třetí část popisuje uzlování s podrobným popisem vázání základních uzlů. Výběr uzlů je trochu jiný, než jsme zvyklí v tábornických oddílech, například chybí plochá spojka a škotový uzel. Ale vysvětlení a zpracování asi pětadvaceti uzlů a vazeb je opět velmi názorné.

Ve čtvrté části příručky jsou sice zajímavé, ale prakticky nepoužitelné rady na přežití v divočině. Abychom si rozuměli, web Ostrov nápadů je zaměřený na tábornické a zálesácké činnosti pro dětské oddíly. A z tohoto pohledu také recenzujeme příručky, které přicházejí na trh. Rady o přežití jsou nepochybně atraktivní téma. Autor ale příručku zaměřil na začátečníky, takže představa, že se děti na výpravě v Posázaví budou učit, jak nastražit oka na králíky, jak získat vodu z bambusu nebo jak ulovit a sníst hada, je docela úsměvná. K tomu se ještě vrátíme.

Jméno autora Beara Gryllse je samo o sobě dobrou značkou. Tento dobrodruh se proslavil několika televizními seriály o přežití. Nepochybně toho ví o přežití hodně a propagace zásad chování v nouzových situacích určitě může pomoci všem, kteří se náhodně do takové situace dostanou. I když si člověk konkrétní věci nezapamatuje, rozhodně je velkou podporou víra, že všechno je řešitelné.

Bear Grylls má však ještě jiné, možná méně známé aktivity. V roce 2009 se v pětatřiceti letech stal historicky nejmladším hlavním náčelníkem britských skautů. Snad proto je jeho tábornická příručka rozhodně nejpřínosnějším zahraničním a pro táborníky použitelným počinem posledních let. V knize je opravdu minimum chyb a všechno je zpracované názorně a podrobně.

Jedině by se snad dal vytknout je fakt, že výběr témat je trochu jednostranný. Chybí praktičtější vaření, které sklouzává do příliš složitých námětů, není zmíněno stopování, chybí poznávání přírody, a ačkoliv se v knize příroda dost ničí, není to vyváženo žádnou zmínkou o její ochraně. Autor popisuje všechna možná exotická nebezpečí, ale o tom, jak se chovat za bouřky, není v knize ani slovo. Jak už jsme však řekli, jsou to drobnosti, jako třeba nevyjasněný rozdíl mezi buzolou a kompasem. jinak jsou zpracovaná témata zpracovaná dobře a podrobně.

Ještě se vraťme ke čtvrté části o přežití. Do podmínek hustě osídlené Střední Evropy se samozřejmě nehodí, protože operuje v divočině, na poušti i v moři. Ale můžeme ji brát jako bonus, zajišťující představu vydavatele o komerčním úspěchu.

Na druhou stranu povědomí o tom, že  v Austrálii existuje nízký stromek, který na principu kopřivy jediným žahnutím způsobí intenzivní bolest trvající několik dní, je zajímavé. Česky se jmenuje kopřivák morušovitý a v Austrálii se nazývá lidově Gympie Gympie (tady se zrovna jedna chybka vloudila, Bear Grylls uvádí nesprávně gympie-gymple, ale to bude spíš chyba při přepisu).

Problém knih o přežití je, že jde o módní téma, kterého se chopí leckdo bez dostatečné erudice. Navíc je většina velké vlny knih o přežití je mizerně přeložena, takže ve spojení s omyly autora se chyby překladatele ještě násobí. Ani jedno však neplatí u Příručky pro začínající dobrodruhy. Tři čtvrtiny knihy obsahují opravdu dobře napsané, moderní a použitelné tábornické informace s minimem chyb, zbytek je pro zajímavost.

Příručka pro začínající dobrodruhy

Tipy a rady pro přežití v divočině

  • autor Bear Grylls
  • Vydal Euromedia Group v edici Pikola
  • Praha 2018
  • Doporučená cena 299 Kč (pro členy Knižního klubu 239 Kč)

Bear Grylls
Populární britský dobrodruh, spisovatel a moderátor Bear Grylls (*7. 6. 1974) se proslavil jako průvodce poněkud kontroverzním televizním seriálem Boj o přežití (Man versus Wild). Ve skutečnosti se jmenuje Edward Michael Grylls, je však známý pod svojí přezdívkou Bear (Medvěd). Napsal více než dvacet knih o přežití v divočině. V červenci 2009 se stal historicky nejmladším náčelníkem britských skautů. Přezdívku Bear ale údajně nedostal ve skautském oddíle, nýbrž od své starší sestry, když byl na světě pouhý týden.  


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This