Rozpoznej chráněná území

V červenci 2025 vzniklo na jihu Moravy nové chráněné území.  Při cestách do přírody bys měl vědět, jak jsou chráněná území rozdělena, a jak se v nich chovat.

Chráněná krajinná oblast, která byla vyhlášena 1. července 2025, se jmenuje Soutok a ochraňuje unikátní lužní lesy na soutoku Moravy a Dyje. Jde o 27. CHKO, která u nás existuje. Pojďme si při té příležitosti zopakovat přehled území ochrany přírody.

Chráněná území nejrůznějších typů jsou vyhlašována pro zachování přírody a její ochranu. V přírodě jsou chráněná území vyznačována různým způsobem a pravidla chování v nich se také různí.

Tabule NPR s velkým státním znakem (zdroj aopk.gov.cz).

Přírodní rezervace (PR) a Národní přírodní rezervace (NPR)

Nejčastěji se setkáš s Přírodní rezervací (PR) a Národní přírodní rezervací (NPR). To jsou území o rozloze od menší vesnice až po větší město, ve kterých je chráněn jedinečný přírodní poklad (ekosystémy, geologické struktury), který je významný buď v mezinárodním či národním měřítku (NPR), nebo je důležitý pro daný region (PR). Například NPR Žofínský prales má ochranu již od roku 1838 a je nejstarší rezervací kontinentální Evropy. V roce 2025 bylo evidováno 109 NPR a 822 PR.

Tabule Přírodní rezervace (PR) (zdroj cs.wikipedia.org).

Obě chráněná území mají podobné značení v terénu. Na vstupních cestách jsou tabule se stáním znakem a nápisem NPR nebo PR. Po obvodu chráněného území jsou na stromech ve výši očí dva červené pruhy, jeden po celém obvodu a druhý poloviční jen na vnější straně (pamatuj si, že dokud vidíš dva pruhy, jsi mimo chráněné území).

Hranice několika typů chráněných území je vyznačena na stromech. Dokud vidíš dva pruhy, jsi mimo chráněné území.

Jak se chovat. V obou typech území je vždy něco vzácného, co zasluhuje ochranu. I kdybys byl sebeopatrnější, můžeš nevědomky něco poškodit či někomu ublížit. Proto se zde nesmí vstupovat mimo značené cesty (a pochopitelně ani jezdit na kole či autem mimo vyhrazené silnice a cesty). Také se tu nesmí sbírat rostliny včetně lesních plodů, tábořit a rozdělávat ohně mimo vyhrazená místa.

Přírodní památka (PP) a Národní přírodní památka (NPP)

Občas narazíš na nejmenší typy chráněných území. Často je to jen velmi malá plocha s výskytem vzácných druhů rostlin či živočichů, geologický útvar či naleziště nerostů. Liší se buď mezinárodním či národním významem (NPP), nebo jedinečností v daném regionu (PP). Snad nejpopulárnější je NPP Panská skála, známé varhany u Kamenického Šenova. V roce 2025 bylo evidováno 126 NPP a 1623 PP.

NPP Panská skála (zdroj cs.wikipedia.org).

V terénu je značení podobné jako u rezervací. Na vstupních cestách jsou tabule se stáním znakem a nápisem NPP nebo PP. Na hranici území jsou na stromech ve výši očí dva červené pruhy, jeden po celém obvodu a druhý poloviční jen na vnější straně (opět platí, že musíš vidět dva pruhy, abys byl mimo chráněné území).

V obou typech přírodních památek platí také stejná pravidla jako v rezervacích se zdůrazněním zákazu odchytávání živočichů a sbírání a trhání rostlin nebo jejich částí.

Národní park (NP)

Naopak největším chráněným územím je Národní park. Jedinečné rozsáhlé území jen minimálně dotčené činností člověka. V současné době jsou u nás čtyři národní parky (Krkonoše, České Švýcarsko, Šumava a Podyjí).

Klidové území je součástí NP s největší ochranou. Bylo zavedeno v roce 2018, kdy nahradilo dřívější nejpřísněji chráněné I. zóny NP. Vstup je na cestách vyznačen zelenými tabulemi s nápisem „Klidové území NP“ a s textem „Zákaz pohybu mimo značené trasy“ ve třech jazycích. V terénu je na hraničních stromech celý a poloviční červený pruh stejně, jako v přírodní rezervaci.

Tabule klidového území NP (zdroj cs.wikipedia.org).

Jak se chovat. V národních parcích platí pro táborníky i další návštěvníky omezení jen v klidovém území. Stejně jako v PR je platí zákaz vstupu mimo značené cesty a zákaz táboření. Mimo klidové území je v NP možné sbírat lesní plody. Od roku 2020 platí nové označení čtyř zón národních parků, které se ale táborníků a běžných návštěvníků nijak zvlášť nedotýká. Podstatné je klidové území.

Chráněná krajinná oblast (CHKO)

Chráněná krajinná oblast je území s menším stupněm ochrany než NP. Jsou to rozlehlejší území s hodnotnou přírodou. Spolu s nejnovější CHKO Soutok máme u nás v roce 2025 celkem 27 takových oblastí.

Tabule na hranici CHKO (zdroj aopk.gov.cz).

Na cestách a silnicích je území vyznačeno zelenými tabulemi se státním znakem a označením názvu CHKO. Na území CHKO jsou často maloplošná chráněná území (jak jak PR a NPR, tak PP a NPP), ve kterých platí přísnější režim ochrany.

Jak se chovat. Pro táborníky je v CHKO důležitý zákaz tábořit, rozdělávat a udržovat ohně mimo vyhrazená místa. Pro automobilisty platí zákaz vjíždět a parkovat motorovými vozidly mimo silnice, místní komunikace a vyhrazená místa. Snad jen tupějším je třeba připomínat zákaz ukládání a zneškodňováni odpadu. Všichni by pak měli zachovávat ticho a klid v lesích.

Přírodní park (PřP)

Jde o rozsáhlejší území s menším stupněm ochrany. Slouží především k ochraně krajinného rázu. Roku 2012 bylo v Česku celkem 153 přírodních parků. Příkladem může být pražský Přírodní park Prokopské a Dalejské údolí z roku 1982.

Tabule Přírodního parku (PřP) (zdroj cs.wikipedia.org).

Zvláštní značení hranic v terénu není povinné, ale ani zakázané. Pokud je hranice vyznačena, používá se značení tabulemi podobně jako u CHKO.

Jak se chovat. Pro táborníky ani pro turisty neplatí na území PřP žádné zvláštní zákazy. Omezení spočívají  zejména ve stanovení využití území, vymezení konkrétních činností a regulaci výstavby.

Památné stromy

Zvláštní kategorii ochrany mají památné stromy. Jde o zvýšenou právní ochranu zejména stromů s mimořádným významem nebo s jedinečnými rozměry či stářím.

Jsou vyznačeny tabulí se státním znakem a nápisem „Památný strom“.

Jak se chovat. Pro táborníky a zálesáky je naprosto přirozené projevovat památným stromům úctu a respekt.

Doupné a biotopové stromy

Pro lesní společenstva jsou důležité staré, dutinové, či jinak pro přírodu významné stromy. Doupné stromy poskytují svými dutinami a kotlinami prostor mnoha dalším živočichům i rostlinám. Podobně biotopové stromy jsou starší stromy, které nabízejí útočiště pro mnoho organismů (kromě ptáků jsou to houby, hmyz a druhy rostlin či živočichů vázaných v některém vývojovém stadiu na tlející dřevo).

Doupný strom s modrým trojúhelníkem (zdroj Zachraňme lesy).

V lesním porostu jsou doupné stromy označeny plným modrým trojúhelníkem a biotopové stromy mají zelenou vlnovku, obojí ve výši asi 130 cm. Doupné stromy označují v terénu ochránci přírody a ornitologové od roku 2007. Po dohodě s lesníky jsou zaneseny v lesnických mapách. Biotopové stromy vyznačují a zanášejí do svých map sami lesníci od roku 2023. Jsou také evidované prostřednictvím aplikace a webových stránek Biotopové stromy LČR.

Doupné a biotopové stromy nesmí být poraženy a zpracovány ani poté, co sami padnou k zemi. Více o nich v článku Doupné a biotopové stromy.

Značení biotopového stromu (zdroj Lesy ČR).

Tolik o značení našich chráněných území (o lesáckých značkách najdeš více v článku Značky na stromech). Snad ti článek pomohl a na příštích výpravách do přírody už se budeš v chráněných územích naší přírody dobře orientovat.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This