Stone balancing
|Kameny volně poskládané na sebe do polohy, ve které prostě nemohou držet a musí spadnout. O tom je stone balancing. Vyzkoušejte si ho také.
Wikipedie definuje Stone Balancig takto:
Stone balancing či rock balancing (volně přeloženo jako balancování či vyvažování kamenů) je umění či hobby spočívající ve vršení kamenů v neuvěřitelných, ale ne nemožných polohách bez použití lepidla, drátu či jakékoliv podpěry. Umělcům, kteří tuto činnost provozují, se říká balanceři. Svá díla stavějí většinou v přírodě, mnohdy v řece.
A nemusíte být zrovna umělec, stone balancing si může vyzkoušet každý. Stačí zajít někam do přírody a najít vhodné klidné místo s dostupnými kameny. Můžete se pustit do stavby a postupně zkoušet, co je možné. Je to skvělý prostor pro trpělivost, originalitu, estetické cítění a samozřejmě i pro hry, které tyto vlastnosti prověří.
Následující dvě věže jsem postavil ani ne za půl hodinky a byl to můj první pokus se stone balancingem. Překvapivě to docela jde.
Pár rad do začátku
- Zvolte pevnou základnu, ať si věž neshodíte otřesy vyvolanými pohybem kolem stavby.
- Kameny pokládejte na sebe tak, aby spoj byl pevný (nekynklavý). Kameny se vzájemně musí dotýkat alespoň třemi body, byť na malé ploše.
- Předem si rozmyslete, co chcete zhruba postavit. Jednotlivé spoje vyzkoušejte zvlášť.
- Nebojte se složitějších konstrukcí, kdy kameny umísťujete mimo oso stavby a na místě je vyvažuje až další kámen.
- Kameny na sebe umísťujte opatrně, pomalu posouvejte a naklánějte, až najednou přijde ten moment, kdy to drží.
Ukázky
A co dokáží postavit opravdoví mistři uvidíte na následujících fotkách a videu.
Video
Není bez zajímavosti, že podobné hry hraje i sama příroda. Příkladem může být neuvěřitelná 39 m vysoká pískovcová věž Balanced Rock v americkém Utahu. Balvan balancující na podstavci je vysoký 17 m a váží 3500 tun.