Tábornický stůl

Vyrobit si stůl není pro české táborníky nic neobvyklého. Pro inspiraci se podívejte na různé konstrukce táborových stolů, třeba vás napadne další vlastní varianta.

Stůl je nezbytnou součástí táborové jídelny, a pokud stavíte tábor vlastními silami, jistě máte vybranou vyhovující a jednoduchou konstrukci, kterou používáte. Bývá ovlivněna oddílovou tradicí a zvyklostmi. Vývoj táborových stolů jde v oddíle cestou pomalé evoluce, jak oddíl sbírá postupně tábornické zkušenosti (podobné je to u většiny táborových staveb).

Podívejte se pro inspiraci na různé typy a konstrukce táborových stolů. Každý má své výhody a nevýhody. A možná vás napadne vylepšení, případně úprava vlastních táborových stolů. Podívejte se, jak různorodé mohou být tábornické (rozuměj vlastní tábornickou rukou vyráběné) stoly.

Jednoduché přenosné stoly z krajinek a kulatiny. Na krajích jsou zkřížené nohy, které jsou zavětrované jak příčně (aby se nohy nerozjížděly), tak podélně (aby stoly nepadaly).  Úplně stejnou konstrukci mají i lavice. Stoly i lavice jsou stálé, nerozebírají se, ale složí v dřevníku na sebe, kde jsou k dispozici pro příští rok. Výhodou je vcelku snadné rozestavění stolů (i na nerovném terénu). Je s nimi nutné zacházet s citem a přenášet je opatrně, aby se nerozpadly.

Zcela odlišná je konstrukce stolu s pevnou kulatinou jako sedátkem. Stůl je v kryté jídelně a jeho konstrukčním prvkem jsou kůly nesoucí střechu jídelny. Na vodorovných příčných nosnících je přivázaný jak stůl z prkýnek přibitých na podélných kulánech, tak sedátka z kulatiny. Výhodou je jednoduchost, rychlá stavba a téměř dokonalá nerozbitnost celé konstrukce. Sedačka je napevno a musí se tedy překračovat, ale zase se může s výhodou přibližovat podélně ke stolu a vytvořit tak sezení jak pro větší, tak pro menší táborníky. Nevýhodou je méně pohodlné sezení (pro táborníky to ale není žádný velký problém), ale na druhou stranu zase nikdo v jídelně nevysedává zbytečně. Stůl není přenosný.

Na další ukázce je přenosný stůl pevně spojený s lavicemi. Konstrukčně je stůl vcelku jednoduchý, poněkud větší hmotnost je možné regulovat délkou stolu. Stolní deska i lavice jsou přibité na dvou svislých bočnicích z prken nebo krajinek. Proti podélnému pohybu chrání stůl dvě šikmá zavětrovávací prkna. Mírnou nevýhodou je nutnost rovné podložky, na šikmé ploše stůl nestojí pevně (nebo je nezbytné pro šikmou plochu konstrukčně přizpůsobit bočnice).

Na dalším obrázku je téměř úplně stejná konstrukce stolu, jediný rozdíl je přivázání sedaček, což umožňuje odlehčení solu při přenášení a o něco lepší skladnost mimo období táborů.  S ohledem na dvojité prostorové bočnice odpadá nutnost zavětrování. Rovnou podložku potřebuje stůl podobně jako předchozí typ.

Poslední ukázkou je přenosný těžkotonážní stůl z desky z prken či krajinek a z rozpůleného velkého špalku použitého jako nohy stolu. Vyžaduje velmi dobré upevnění desky k těžké polovině špalku na každé straně. Stůl je elegantní a dostatečně stabilní, ale je dost těžký na častější přenášení. Nevýhodou je potřeba skutečně velkých špalků dřeva.

Inspirovali jste se? Máte odlišnou a přitom praktickou konstrukci stolu? Jste ochotni vlastními zkušenosti poskytnout ostatním? V každém případě udělejte fotografii a pošlete nám ji s kratičkým vysvětlením předností, rádi vaše doplnění  připojíme k tomuto článku.

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This