Nouzový přístřešek

Umění postavit si nouzový přístřešek je třeba čas od času trénovat, aby člověk uměl z minima možností vytvořit co nejpohodlnější nocleh.

Článek je výňatkem z knihy Výpravy do přírody, ve které jsou popsány zážitky z výprav oddílu Rysů a jejich vedoucího Zubra.

Když nám Zubr v klubovně ukázal obrázky nouzových přístřešků z větví v tábornických příručkách, byli jsme docela nadšeni a hned jsme se dohadovali, jak si na výpravě nějaký postavíme. Zubr nás ale brzdil, podle něj je praktické použití takových nouzových přístřešků minimální. Dnes se člověk málokde dostane do situace, že by ho opravdu potřeboval. Přesto je dobré využít blízkost polomu nebo pokácených stromů a stavbu přístřešku si vyzkoušet. Ve skutečnosti se však používají spíš přístřešky z celt a hlavně z různých plachet. Výborně poslouží plachta z nepropustné tkaniny s pevnými oky či poutky. Stejnou službu vykoná pončo pro jednoho nocležníka, nebo dvě ponča sepnutá pro dvojici. Přístřešek z celty je poměrně malý a poslouží jen nouzově, stejně jako stan jehlan ze dvou celt.

 

(c) Jiří Červinka
Nouzové přístřešky z plachty, ponča a celty.

Při stavbě přístřešku je třeba dodržovat pravidla o výběru místa ještě pečlivěji, než při stavbě stanu. Do prostoru pod přístřešek by se neměla dostat nejen stékající voda, ale pokud možno ani vítr a déšť hnaný větrem. A také špatně ukotvený přístřešek, pod který se dostane závan větru, to může být příležitost pro leteckou akrobacii, která spáče v roli nedobrovolného diváka rozhodně moc nenadchne.

Více o výběru vhodného místa na spaní najdete v článku Místo na spaní.

Elegantní variantou je přístřešek nad houpací sítí. Kdo si zvykne spát v houpací síti, má oproti kolegům na zemi velkou výhodu v přirozené izolaci od chladu a vlhka, nevadí mu ani balvany, ani louže vody přímo v místě noclehu a potřebuje pouze dva stromy ve správné vzdálenosti od sebe. Na druhou stranu, naučit se spát v houpací síti, to je určitý druh umění, kterému každý nepropadne.


Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This