Podsada a postele

Pokračujeme v článcích o stavbě podsady táborového stanu z krajinek. Stojí-li podsada, je třeba postavit bytelné postele.

Postel se nejčastěji, stejně jako díly podsady, staví z krajinek. Samostatně sbitá postel (s krajinkami otočenými rovnou stranou nahoru) leží na čtyřech kůlech zatlučených do země. Před zatlučením prvního kůlu se musí táborníci rozmyslet, jak budou postele ve stanu rozmístěny.

Nejvíce se používá klasický model se dvěma postelemi po stranách a s uličkou uprostřed. V zadní části uličky je stolek, který slouží napůl oběma táborníkům. Výhodou tohoto řešení je bezproblémové vymezení prostoru každého táborníka, v rámci možností určité soukromí a vcelku jasná zodpovědnost za pořádek na vlastní polovině.

Varianty rozmístění postelí v podsadě.
Varianty rozmístění postelí v podsadě.

 

Ne všichni se ovšem spokojí s tradičním rozložením postelí. Oblíbenou variantou jsou rohové postele, kdy se v jednom rohu obě lůžka výškově překrývají. Za určité výškové nepohodlí v místě překrytí získají táborníci o dost větší volný prostor ve stanu a místo na dva samostatné stolky.

Už méně častou možností je velké letiště postavené na zadních cca třech pětinách stanu. Výhodou je větší plocha postele, méně využitelného místa je ale pod postelí a také po stranách vchodu se vejdou spíš jednoduché poličky než plnohodnotné stolky.

Podsada s úhlopříčnou postelí pro dlouhány.
Podsada s úhlopříčnou postelí pro dlouhány.

Speciální případ jsou postele pro dlouhány. Pro táborníky kolem 190 cm jsou klasické postele krátké, a tak je pro ně výhodná diagonální varianta rohové postele. Nižší postel je postavena úhlopříčně přes střed stanu. Na stolek s poličkami je potom vymezen trojúhelník ve zbývajícím rohu stanu. Výhodu delší postele zaplatí táborníci minimálním místem v zádveří stanu.

Jakmile je rozhodnuto o rozložení postelí, může se stavět. Postele se na správný rozměr sbíjejí z krajinek na dvě příčné spojnice – svlaky, pod které se zatlučou čtyři kůly. Hřebíky (stačí 50) se do svlaků zatloukají mírně šikmo, aby se špičky nemusely ohýbat. Na rozdíl od podsad se krajinky přibíjejí plochou stranou nahoru, aby tvořily rovinu. U dospělých táborníků jsou lepší svlaky tři a šest kůlů, aby se postel uprostřed neprohýbala.

Postel bude táborníka doprovázet po celý tábor, vyplatí se věnovat jí pozornost.
Postel bude táborníka doprovázet po celý tábor, vyplatí se věnovat jí pozornost.
Pod postelí na čtyřech kůlech je místo pro rošt na věci.
Pod postelí na čtyřech kůlech je místo pro rošt na věci.

Kůly se zatlučou do země tak, aby se ně postel položila v místě svlaků, a aby byla v rovině. Doporučujeme použít vodováhu a kůly vyrovnat pečlivě. Jakmile je postel v rovině, přitluče se ke každému kůlu delším hřebíkem (70) a lůžko je hotovo. Jen je ještě potřeba zkontrolovat, že nikde žádná špička hřebíku nekouká.

Pro příjemné poležení je vhodná pěnová karimatka. Nafukovací karimatky nedoporučujeme, nesvědčí jim třísky a hlavičky hřebíků, o případných špičkách vyčnívajících z bočních podsad ani nemluvě. Velmi pohodlný je látkový povlak nacpaný suchou travou nebo senem (co do malého objemu a nízké hmotnosti v batohu nemá prázdný povlak konkurenci). Při rozebírání stanu se postel jen sekerou odťukne od kůlů, uloží a může sloužit dalším táborníkům ještě mnoho let.

Přejeme bezproblémovou stavbu, a hlavně krásné táborové noci na vlastnoručně postaveném lůžku.

Stan s podsadou

Stan s podsadou je českou tábornickou specialitou. Podívejte se, co všechno je třeba k tomu, aby vlastnoručně postavená podsada byla příjemným útočištěm pro zážitky na letním táboře a pro spokojený odpočinek po náročném dnu.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This