Katalog her Hry pro děti do přírody i na letní tábor.

Roznícení ohně křesáním

Jedním z tábornických umění elegantně rozdělávat oheň je křesání. Je rychlejší a snadnější, než získání jiskry třením dřev.

Článek je výňatkem z knihy Výpravy do přírody, ve které jsou popsány zážitky z výprav oddílu Rysů a jejich vedoucího Zubra.

„Křesání je poměrně jednoduchý způsob, jak získat jiskru pro roznícení ohně,“ začal Zubr vysvětlovat, jak rozdělat oheň křesáním. „Je k tomu potřeba křesadlo, pazourek a troud. Křesadlem je železo bohaté na uhlík. Umí ho vyrobit většina uměleckých kovářů, pro začátek postačí i starý pilník. Úderem pazourku vyrazíme jiskru, která zapálí troud. Troudem může být v tomto případě zuhelnatělá jemná přírodní látka ze lnu nebo bavlny, například starý kapesník. Získáme ho udušením hořící tkaniny mezi dvěma deskami; jemné černé kousky spálené tkaniny dobře chytají jiskru. Ještě lépe látka zuhelnatí, když ji vložíme do ohně uzavřenou v plechovce, kam nemá přístup vzduch. Jiskru můžeme chytat také do troudu ze zuhelnatělého chmýří topolů nebo do nastrouhaného a přepáleného choroše.“

křesání
křesání

Zubr křísnul pazourkem o křesadlo a i ve dne byla vidět sprška jisker, které vylétly pod úderem tvrdého kamene. Potom umístil křesadlo nad troud a znovu několikrát křísnul. Netrvalo dlouho a v černém troudu se objevil žhavý bod v místě, kam dopadla jedna z jisker.

„Jeden ze způsobů, jak zachytit jiskru, je úder pazourku do křesadla,“ ukazoval nám Zubr. „Po získání zkušeností je lepší udeřit křesadlem o pazourek a troud si přitom přidržovat prsty přímo pod pazourkem. Jiskry se tak lépe chytí v troudu a nelétají okolo.“ Potom nám ukázal, jak jiskru po zachycení v troudu posypat práškem z dřevěného troudu (postup je stejný jako popisuje článek Oheň třením dřev). Roznítit plameny z jiskry už umíme dobře. Křesání je dobrou a rychlou volbou pro každého, kdo z různých důvodů nechce rozdělávat oheň třením dřev.

Křesání v pravěku a dnes

Největším uměním je vykřesat jiskru bez pomoci kovového křesadla tak, jak to dokázali lidé v pravěku. Stále totiž není rozluštěna hádanka, zda lidé dříve uměli dělat oheň třením dřev nebo křesáním. Jisté je, že křesací soupravy se občas nalézají a také známý ledovcový muž Ötzi měl v kapse opasku troud a stopy po pyritu (jeden z minerálů, který může nahradit kovové křesadlo). Dalším oblíbeným křesadlem je kulová konkrece markazitu.

Na opačném konci vývoje jsou moderní ferrocerová křesadla, která dokážou vykřesat jiskru za jakýchkoliv podmínek a dají se využít nejen k rozdělání ohně, ale také k zapálení plynového či benzinového vařiče i za větru, kdy je zápalka bez šance. Také troud má modernější variantu, kterou pro snadnější křesání vymysleli zálesáci jako výbornou náhradu látkového nebo chorošového troudu. Zuhelnatělý konec přírodního tkaného provázku dokáže zachytit jiskru při křesání velmi elegantně a funguje tak jako snadno uchovávatelný troud.

Ocílka a pazourek
Ocílka a pazourek

Křesání má kouzlo podobné jako vznik jiskry třením dřev. Pro správného táborníka je příležitostí být při rozdělávání ohně soběstačným  a nezávislým na okolí.

Související odkazy

Odkazy související s rozděláváním ohně třením a křesáním

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This