Značky na stromech
|Víte, co znamenají značky na stromech, které čas od času potkáte v lese? Víte, kdo je tam dal a proč?
Jistě jste si již sami všimli, že krom turistických značek jsou na stromech v lese i další značky, kterým třeba nerozumíte a neznáte jejich význam. Říkáte si, co jsou zač a kdo je tam dal. Některé z těchto značek mohou vypadat jako špatně namalované turistické značky, jindy jsou velmi odlišné. Některé jsou výrazné a viditelné z velké vzdálenosti, jiné jsou nenápadné.
Lesácké rozdělení lesa
Tyto značky na stromy umisťují nejčastěji lesáci, ale i jiné organizace, jako jsou myslivci, ochránci přírody, topografové, projektanti a někdy i vodohospodáři. Připravili jsme pro vás malého průvodce těmi nejčastějšími značkami.

Dva vodorovné pruhy znamenají oblast lesa se stejným porostem, lesníci je nazývají oddělení. Pruhy mají délku 20 cm, šířku 4 cm, a je mezi nimi mezera široká 4 cm. Rozdělení je především podle stáří stromů. Podél hranic oddělení bývají často vedeny lesní cesty. Oddělení je nejvyšší jednotka prostorového rozdělení lesa a nemá mít větší výměru než 150 ha.

Dílce jsou menším rozdělením lesa a označují se jedním vodorovným pruhem. Dílce se vytváří na základě podobných přírodních podmínek s cílem postupného dosažení jednotného způsobu hospodaření. Výměra dílce nepřesahuje 30 ha.

Evidenční číslo oddělení lesa (bývá nejčastěji na křižovatkách). V minulosti bývaly a někde ještě jsou na stromech u křižovatek cest přímo tabulky s čísly oddělení.
Podle dotazu v komentářích (únor 2025) na značení hranic lesů různých majitelů jsme zjistili, že označení hranic mezi různými vlastníky lesa nejspíš není přesně definované. Někdy se používají tři vodorovné pruhy nad sebou (většinou lesnickým sprejem). Případně může být i přímo pojmenování vlastníka (LČR, obec, město, jméno…). V terénu také bývají hraniční geodetické mezníky, ale ty nejsou na stromech.
Značky pro kácení
Další značky jsou používané jako příprava na kácení a vymezení kácení stromů.

Stromy určené ke kácení jsou označovány tečkou. Většinou červenou barvou nebo neonovou. To aby v lese, kde je méně světla, byly dobře vidět. Jedná se o prořezávku nebo o výchovné zásahy.

Pro plošné kácení se neoznačují jednotlivé stromy, ale označí se pouze hraniční stromy čarami ve tvaru obráceného T.

K místu těžby je třeba dostat i těžkou techniku a linky na zpracování dřeva. Pro tyto účely se vytváří průseky, které jsou označovány šikmou čarou na krajních stromech.
Ochrana přírody
Až dosud jsme představovali značky lesnické. Jsou ale i značky důležité pro ochranu přírody.

Hranice chráněného území má svou značku, kterou je dobré znát. Na kůře stromu je jeden červený pruh a z vnější strany území je pod ním přimalován druhý pruh na polovině obvodu kmene (pruhy jsou 5 cm široké, oddělené mezerou 5 cm). To umožňuje na první pohled zjistit, zda jste omylem nevstoupili do míst, kam se nesmí. Pokud vidíte dva pruhy, je vše v pořádku, pokud vidíte jen jeden pruh, jste už v chráněném prostoru.

Zajímavou a důležitou značkou je modrý trojúhelník, kterým se označují doupné stromy. Dutinové a odumřelé stromy jsou významným zdrojem potravy a hlavně útočištěm mnoha obyvatel lesa, například ptactva či hmyzu. Značka tyto stromy chrání před mylným zničením při kácení.

Od roku 2023 lesníci označují zelenou vlnovkou biotopové stromy. Označují se tak starší stromy, které poskytují útočiště pro spoustu organismů (kromě ptáků jsou to houby, hmyz a druhy rostlin i živočichů vázaných v některém vývojovém stadiu na tlející dřevo). O této a předchozí značce (modrý trojúhelník) píšeme více v článku Doupné a biotopové stromy.
Červený křížek znamená zákaz kácení. Strom je vyjmut i z případné plochy určené pro kácení (obrácené žluté T).

Poznámka redakce. Pátrání na popud čtenáře (viz komentáře) po významu oranžového terčíku z roku 2020 má pokračování. Naše čtenářka si všimla podobné značky. Znamená, že na stromě je vyvěšena ptačí budka. Našli jsme následující snímek z článku Značky na stromech aneb co jimi chtěl lesník říci ze stránek Zachraňme lesy.

Značka na stromě s vyvěšenou budkou má zelenou barvu, ale barva může být i jiná. Jde o méně častou značku, běžně se neuvádí. V každém případě děkujeme za připomínku a rádi doplníme i další poznatky našich čtenářů.
Značky pro horolezce
Dotaz v komentářích z února 2025 není doplněn fotkou. Může to být jedna z následujících méně častých značek.

Značky pro směr přístupu k horolezeckým cestám se používají v chráněných územích a v místech, kde by mohla být poškozena okolní příroda. Pohyb horolezců na těchto územích je vždy více či méně usměrňován tak, aby horolezeckou činností nebyla poškozována příroda. Z dotazu sice vyplývá, že stříšky (šipky) jsou možná mimo bílé kolečko, ale značení by mohlo mít různé modifikace.

Na skále, která se nachází v chráněném území, může být vyznačeno, kde se horolezectví provozovat nesmí, a kde je povoleno. K označení těchto zakázaných nebo povolených částí skály slouží „horolezecké značky“ se šipkami (více o nich v článku Horolezecké značky). Lezení je povoleno ve směru šipky (pokud je šipka pouze na jednu stranu) nebo na obě (pokud jsou šipky v obou směrech).
Zná někdo další značky?
Pokud máte zkušenost (a nejlépe i fotografii) s jinými značkami, přispějte k zajímavosti tohoto článku. Jde o jeden z nejčastěji doplňovaných článků na Ostrově nápadů.
Lesácké i další značky dávají správnému zálesákovi doplňkové informace o okolí a mohou pomoci jak při orientaci, tak při pohybu v lese.
Texty článků průběžně doplňujeme a upravujeme. Tento text z roku 2017 byl podle připomínek čtenářů redakčně doplněn v roce 2020, 2022 a 2025, biotopové stromy byly přidány v květnu 2024.
Foto autor textu, Lesy ČR, Zachraňme lesy, Ostrov nápadů.
Nevíte, co znamená na stromě terčík? Kružnice s tečkou ve středu, oranžovým sprejem. Taky kácení? Není to v lese, ale ve městě. Děkuji.
Zatím jsme po významu oranžového kruhu s tečkou uprostřed pátrali marně. Na internetu jsme našli jen stejný dotaz bez jasného vysvětlení. Přidali jsme do článku obrázek značky, zná někdo její význam?
Našla jsem, že takto jsou označené stromy s hnízdící budkou 🙂
Děkujeme za připomínku, doplnili jsme ji do článku.
Dobrý den,
co prosím znamenají značky bílé plné kolečko doprovozené jednou nebo dvěma bílými střížky nad sebou, pod sebou nebo za sebou, kde špice střížky jako by vždy vyznačovala směr?
Zeptali jsme se povolanějších a zdá se, že by mohlo jít o značky, kterými se v chráněných územích vyznačuje přístup k horolezeckým cestám ve skalách. Co jsme zjistili, je doplněno do článku. Bylo by možné poslat fotografii, abychom si byli jisti?
Nevíte, jakou značkou na stromech se značí hranice lesů různých majitelů? Předem děkuji.
Pokud jsme dokázali zjistit, tak označení hranic mezi různými vlastníky lesa není přesně definované. Někdy se používají tři vodorovné pruhy nad sebou (většinou lesnickým sprejem). Může být i pojmenování vlastníka (LČR, obec, město, jméno…). Díky za dotaz, byl doplněn i do textu článku.