Zlatá horečka

Pomůcky: viz Budete potřebovat na konci
Orientační čas: 1,5 hod

Velké kombinované hry jsou oblíbeným programem mnoha táborů. Zahrajte si další z variant zlaté horečky pro věkově různorodé skupiny. Uplatní se všichni od věku cca 3 let výše. Počet hráčů alespoň 10 – 15 v každém ze tří družstev.

Legenda

Za časů zlaté horečky to zlatokopové neměli jednoduché. Nestačilo jen zlato najít, což samo o sobě nebylo snadné. Zlatokop musel vytyčit klajm, registrovat jej a ochránit před bandity. Zlato bylo třeba složitě rýžovat či těžit, a i když zlatokop zlato náhodou skutečně dobyl, čekala na něj mnohá další nebezpečí. Oddechnout si mohl až ve chvíli, kdy měl zlato bezpečně uložené v bance.

Příprava

V naší hře budou zlato představovat fazole. Ve středně velkém území (vysoký les nebo louka cca 100 x 200 m) nerovnoměrně rozsypeme asi 6 kg fazolí.  Za okrajem území označíme banku, v bance se nachází tři lavory a bankéř (nehrající vedoucí), který registruje klajmy. Hráče rozdělíme do tří soupeřících družstev. Každému družstvu přidělíme dva asi 10 m dlouhé provázky na vytyčování klajmů, dva papíry s nápisem registrace a dvě molitanové kostky, které budou představovat dynamit. Každý hráč potřebuje hrneček, lžíci a šátek. Dále budeme potřebovat papírové koule.

Bankéř potvrzuje registraci nového klajmu.

Hra

Zlato mohou zlatokopové těžit pouze ve správně vykolíkovaném klajmu, provázky musí být napnuté mezi kolíky. Klajm musí být registrován – družina v něm musí mít registraci, kterou si před tím nechala označit bankéřem. Každý nový klajm potřebuje vždy nově označenou registraci (stačí nová čárka od bankéře na registrační kartě). Zlato se těží lžící do hrnečku, zlatokopové si jej mezi sebou nesmí předávat, ale mohou ho kdykoli odnést do banky (do svého lavoru).

Obránce musí stát alespoň jednou nohou v klajmu.

Každá družina mezi sebou vybere dva bandity, při věkově různých družinách je jeden velký a jeden malý. Jsou označeni šátkem na hlavě. Banditi mohou zničit klajm tím, že do něj vhodí dynamit. Zlatokopové se ale mohou bránit, a to papírovými koulemi, které smí házet po banditech zevnitř klajmu (alespoň jedna noha obránce je uvnitř klajmu). Zasažený bandita se zastaví a nahlas počítá do 30. Předtím smí poodejít stranou od klajmu, neboť je možné trefovat i počítající bandity.

Pokud se banditovi podaří vhodit dynamit do klajmu (počítá se první dopad), družina musí klajm znovu vykolíkovat a registrovat, a to na jiném místě (žádnou částí plochy nesmí překrývat původní klajm). Obránci mohou letící dynamit odrazit před dopadem a tím klajm zachránit. Bandita může dynamit hozený mimo klajm (nebo odražený obráncem) sebrat nehledě na zásah papírovou koulí, ale před dalším útokem musí nejprve poodejít a pak počítat do třiceti jako při zásahu (při počítání už může být znovu zasažen).

Pokud máme malé bandity, mohou přepadávat i na cestě – pokud někoho chytí, zlatokop vysype své zlato tam, kdy právě stojí. Před malými bandity je možné se schovat v jakémkoliv klajmu, i cizím či neregistrovaném.

Těžba zlata v registrovaném klajmu.

Vítězí samozřejmě ta družina, které se podaří uložit do banky nejvíce zlata.

Taktika

Při přípravě taktiky je velmi důležité správně rozdělit úkoly. Dobří střelci budou bránit klajm (k tomu patří i vyhledávání bohatého naleziště a vytyčování nového klajmu), běžci budou představovat bandity, jiní se starají o včasnou registraci. Na ostatní zbývá těžba, ukládání zlata do banky a také někdo musí sbírat papírové koule, aby střelci měli čím bránit klajm. Často je třeba vyměnit unavené hráče a přidělit jim jiné role. Při hře se nenudí nikdo, každý má svůj úkol. Zmíněné tříleté dítě se aktivně zapojilo s rodičem a sbíralo míčky o sto šest. K tomu tvoří malebná zátiší zlatokopové se lžící a hrnečkem.

Budete potřebovat

  • Zlato – 6 kg fazolí
  • Každý hráč hrneček, lžíci a šátek
  • Papírové koule
  • 6 ks provázek 10 m na označení území, 6 ks molitanová kostka a 6 ks registrační karta
  • 3 ks umyvadlo

 

Tento článek připravila Terka Danielisová ze skupiny Čtrnáctka.

 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This