Jak získat březovou kůru

Při sběru březové kůry je dobré využít každou vhodnou příležitost a mít kůru do zásoby. Nenechávej sběr až na okamžik, kdy ji opravdu potřebuješ. Pojďme si říci, jak na to.

Nejsnadněji lze kůru získat ze staršího polomu, o tom píšeme v první části článku. Ve druhé části si povíme něco o kůře z čerstvě zlomené či pokácené břízy. Nejde o nic složitého, k získání kůry potřebuješ v obou případech jen dobrý nůž (práci usnadní malá pilka nebo nůž s pilkou).

Získání použitelné březové kůry není nijak náročné, hlavně nikdy neřež kůru z živých stromů. Pro zálesácké výrobky z březové kůry se vůbec nemusíš dotknout živého stromu.


Březová kůra z padlých stromů

V lese často vidíš ležet starší zlomené suché břízy, z nich se kůra získá poměrně jednoduše. Nevadí, že bříza nějakou dobu leží a dřevo už začíná trouchnivět, protože samotná březová kůra je velmi trvanlivá a uchovává si své vlastnosti po mnoho let i ve vlhku na zemi. Z mírně ztrouchnivělé břízy se kůra loupe dokonce o něco snadněji než z čerstvého polomu.

Příhodné ležící břízy nabízejí zisk březové kůry.

Na padlé bříze si vyber pás kůry, kde nejsou černé výrůstky (pokud je dřevo pod kůrou na omak mírně měkké, zetlelé, kůra půjde loupat snadněji). Vyplatí se chvíli hledat co nejhezčí místo, pod černými místy je kůra zdřevnatělá, jinde může být poškozená.

Nařízni okraje vybrané plochy kůry nejprve napříč kolem kmene.

Napříč kmene (po obvodu) udělej nožem dva řezy na krajích vybraného místa (tady s výhodou použiješ pilku, kterou kůru nařízneš po obvodu kmene).

Potom nařízni podélné okraje vybrané kůry a začni odlupovat.

Na nejméně hezkém místě udělej podélný řez nožem (odtud začneš loupat kůru). Někdy vady v kůře způsobí, že není možné odloupnout kůru z celého kmene, ale jen půl nebo tři čtvrtiny obvodu (pak udělej podélné řezy dva a loupej od jednoho ke druhému).

Video z loupání starší kůry najdeš třeba na YouTube (autor Tomáš Trávníček plus dva psi):

Podle stupně zetlení dřeva je možné že kůru sloupneš snadno rukou. Vždy ale loupej napříč po obvodu (ve směru tmavých žilek na kůře) a nikoliv podélně. Kůra by se ti nepovedla sloupnout nebo by se roztrhala.

Pokud kura nejde loupat tak snadno, odchlípni ji opatrně nožem nebo tupě seříznutou špachtlí z příhodné větve. Postupuj od podélně rozříznutého místa kolem dokola (někdy se vyplatí odstranit kousek kůry vně vybraného dílu, aby ses k loupání líp dostal).

Nakonec kůru musíš z obou stran očistit, z vnitřní často zůstávají kusy dřeva, které musíš opatrně odloupnout.

Očištění odloupnuté kůry.

Kůra z čerstvě poražených nebo vyvrácených bříz

Z čerstvě poraženého nebo vyvráceného  stromu získáš kůru úplně stejným postupem s tím, že pro sloupnutí kůry musíš vynaložit víc síly (i tady se hodí špachtlička). Tedy nejprve dva příčné řezy (opět s výhodou použiješ pilu) a potom jeden nebo dva podélné řezy. Mrkni na video, chvíli bude trvat, než se naučíš loupat kůru takhle šikovně, chce to trénink.

Výhodou loupání čerstvé kůry je hladká kůra, kterou nemusíš tolik čistit.  Tady platí dvojnásob, že se vyplatí vyhledat čistý kus kůry bez suků, kazů a černých plošek. Následující video na YouTube ​(autor Radim Sieber, video včetně ukázky křesadel a zapálení kůry křesadlem) ukazuje v první části loupání kůry z čerstvě poražené břízy:

Jak se chová MegaMoula

Největší zločin je odebrat kůru ze živého stromu. V ploše strom kůru neumí nahradit, může se pod ni dostat plíseň nebo infekce a tím stromu velmi ublížíš. Může i zahynout. Proto nikdy nic podobného nedělej a nechovej se jako ten nejhorší moula.

Nechtěli jsme věřit svým očím, takto strašně vypadá zásah do živého stromu.

Uložení kůry

Březová kůra ti vydrží téměř neomezeně dlouho. Vyplatí se ukládat kůru v plochých (vylisovaných) plátech. Velikost zvol podle použití. Na rozdělání ohně je nejlepší velikost A6 (dobře se přenáší), pro krabičky a další výrobky platí čím větší, tím lepší.

Kůra má přirozenou tendenci stočit se do ruličky. Proto ji musíš ještě čerstvou (nebo ve vodě namočenou) zatížit a obložit savým papírem (noviny, papírové utěrky, baličák), který párkrát vyměníš. Po vyschnutí zůstane kůra rovná a líp se skladuje. V ruličce se obtížně zpracovává. Pro účely pletení je vhodné kůru před skladováním mírně natřít olejem.

Sbírej včas

Nejde o nic časově náročného! Březovou kůru můžeš vyhledat už při nejbližší výpravě, stačí se dobře dívat. Ačkoliv píšeme, že vhodné polomy a padlé břízy jsou k vidění často, podle zákona schválnosti to neplatí právě ve chvíli, kdy se rozhodneš z březové kůry něco vyrobit. Proto platí, že pokud jdeš kolem vhodné březové kůry, určitě si pěkný kousek vezmi.

Březová kůra

Články související s tábornickým získáváním, zpracováním a využitím březové kůry.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This