Jiří Červinka Tábornická praxe

V listopadu 2024 vychází obsáhlá příručka pro všechny, kdo jezdí na tábory, na výpravy se svým oddílem nebo do přírody s kamarády či rodiči. Kniha čerpá z českého tábornického prostředí a přináší množství informací a nápadů spolu s názornými ilustracemi.

Na přípravě se podílela řada přispěvatelů z řad skautských a woodcrafterských praktiků. Předností je spojení tradičních tábornických témat s moderním pojetím pobytu v přírodě. Nová příručka rozšiřuje a doplňuje velmi oblíbenou Skautskou praxi 2.0 z roku 2019, která se stala tábornickým bestsellerem (se všemi dotisky dosahuje již 20 000 prodaných výtisků).

Stručné texty a názorné ilustrace ocení nejen začínající táborníci a jejich rodiče, příručka ale zaujme i zkušené zálesáky. Obsahuje řadu nadstavbových témat, z nichž mnohé jsou publikovány vůbec poprvé a řada zahraničních má tuzemskou premiéru.

Stručný text, spousta ilustrací a větší formát

V našem tisíciletí nevyšla podobná tábornická příručka, která spojuje tradiční táboření s moderním vybavením. Příručka pokrývá čtyři oblasti tábornických znalostí – táboření, přírodu, vybavení a stránky o zdraví či bezpečnosti.

Kapitola T10 Souřadnice a GPS str. 52-53.

Tábornická praxe obsahuje přes 40 názorných celostránkových kreslených tabulí, které znají majitelé Skautské praxe 2.0. Pro snadnější přístup k informacím má nová příručka větší formát (cca A5). Každá tabule je také doplněna třemi i více stranami ilustrovaných textů, které původní kreslené stránky rozšiřují na rozsáhlé tábornické dílo.

Kapitola T10 Souřadnice a GPS str. 54-55.

 Rozšíření na internetu

A to ještě není všechno, pro zvídavé je navíc připraveno internetové rozšíření. Pomocí QR kódu se z každé kreslené strany dá přejít na internetovou stránku, na které jsou odkazy na podrobné články k danému tématu. Odkazy míří na nejlepší texty na českém internetu.

Kapitola P6 Kdo tu byl str. 92-93.

Spolupracovníci

Autorem textu a ilustrací je šéfredaktor Ostrova nápadů Jiří Červinka. Jak se ale v úvodu příručky píše, nejde o dílo jednoho člověka, své podněty připojila řada spolupracovníků. Do původní Skautské praxe 2.0 nejvíce přispěl Roman Šantora, s Tábornickou praxí nejvíce pomohl Petr Vilhelm a spolu s ním třeba Josef Sokol, Tomáš Brinke, Matouš Záleský, Jan Hotmar, Jan Laš a dlouhá řada dalších.

Kapitola P6 Kdo tu byl str. 94-95.

Pro představu

V tomto článku je pro představu možno vidět několik stran nové příručky. Hodnocení Petra Vilhelma, jednoho z důležitých spolupracovníků, bylo zveřejněno na Facebooku už 18. října 2024. Knihu vydává nakladatelství Euromedia spolu s Tiskovým a distribučním centrem Junáka. Objednávky jsou možné na stránkách Knižního klubu, Junshopu a v řadě internetových i kamenných knihkupectví.

Tábornická praxe je ideálním průvodcem na letní tábor. Oproti původní Skautské praxi 2.0 má větší formát a obě příručky se tak skvěle doplňují. Vydání z roku 2019 je možné vzít s sebou do kapsy kamkoliv a kdykoliv, větší a rozsáhlejší Tábornická praxe se hodí právě na táboře, případně doma po návratu z výpravy.

Tábornická praxe

  • autor Jiří Brko Červinka
  • vydala Pikola (Euromedia Group, a.s.)
  • vydání první, 200 stran, Praha 2024
  • cena výtisku (flexo vazba) 399 Kč

Jiří Brko Červinka
Publicista, autor řady tábornických publikací a šéfredaktor Ostrova nápadů (*1950). V minulosti dlouholetý vedoucí oddílů (Bílý Orel a Mamuti), redaktor časopisů (Nika a Wampum Neskenonu), editor ročenky Malý průvodce světem outdooru a šéfredaktor webu Svět outdooru. Je spoluautor knihy Výpravy do pravěku a autor knih Výpravy do přírody (Portál 2002), Hurá na tábor (Portál 2017), Skautská praxe 2.0 (TDC Junák 2019) a Mistři divoké vody (Klika 2022).


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This