Tábořiště Jindřichovice
|O prázdninách naše redakce navštívila několik tábořišť, která postupně představujeme z pohledu tábornických zajímavostí. Tentokrát se podíváme na stálé skautské tábořiště nedaleko Blatné, kde nastálo stojí objekt kuchyně a několik dalších staveb.
Tábořiště 67. skautského střediska Prosek využívá v průběhu prázdnin více oddílů. Tábořit je možné v podsadových stanech A nebo v týpí, stany, podsady i tyče jsou na tábořišti k dispozici. Je možné i převzít postavené tábořiště, záleží na dohodě s předchozím oddílem i na množství táborníků.
Tábořiště je příhodně obklopeno stromy, hned vedle je rybník s možností koupání a také velká louka, tedy vše, co si správné tábořiště může přát. Dorazili jsme na návštěvu přímo při ranním nástupu a tak jsme museli chvíli počkat. Ale pak už se nás ujal Me2d, který je zároveň správcem tábořiště, a ochotně nás provedl celým areálem.
Co nás zaujalo
V kuchyni spojené s jídelnou na první pohled upoutají obrovitá, z dlažebních kostek postavená kamna, která vzbuzují úctu a respekt. Neobvyklé jsou také jídelní stoly ze silných prken, jejichž desky podpírají velké špalky z celkem slušných kmenů.
Nápaditý je také odtokový žlábek vyplněný šotolinou, který jsme zahlédli pod okrajem střechy kuchyně. Dobrá myšlenka, jak zabránit rozbahnění podlahy v jídelně.
V zákoutí pod stromy, kde se připravuje dřevo, se nám líbila táborová koza se třemi opěrnými véčky, která umožňuje řezat i kratší polena. Maličkost, kterou je vidět na letních táborech často, ale kdo trojitou kozu nezná, velmi ji ocení při řezání dřeva na topení.
Na tábořišti je vidět, že se o vzhled a funkčnost táborového zázemí stará stálý správce.
Táborová louka
Nepravidelná louka tvaru trojúhelníku hostí v ochranném zákrytu stromů táborové stany a také velkou krytou kuchyni spolu s jídelnou. Louka je rovná a na druhou stranu od rybníka za kamennou mezí se stromy je druhá louka využitelná na hry. Prostoru je kolem dost a přitom stromy kryjí vlastní tábořiště proti větru. Do nejbližší malé vesničky Jindřichovice je to z tábořiště něco přes půl kilometru.
Stany
Tábořiště pojme asi 40 táborníků a to buď v týpí, nebo v podsadových stanech. V době naší návštěvy byla postavena a obývána tři týpka a tři podsadové stany typu A. Díly podsad pro stany jsou vyrobeny z prken a jsou spojeny šrouby na kovový L profil. Toto řešení je vcelku rychlé a jednoduché, vyžaduje ale přesné postavení podsad. Také krovy z latí jsou šroubované.
Kuchyně s jídelnou
Stálé tábořiště vyžaduje dobré zázemí kuchyně a jídelny. Obojí je zde spojeno do jedné velké stavby kryté lepenkou. Už jsme zmiňovali bytelná kamna, která mají ve zděném nástavci pro komín ještě troubu na sušení i pečení.
Volné jídelní stoly s podstavci z velkých špalků se vyznačují solidní bytelností a rozumnou stabilitou (stoly dělali na táboře skauti z prvního oddílu z Hradce Králové). I tady se projevuje, že kuchyně je stálý objekt a vyplatí se proto dát si se zařízením trochu práce.
Výhody kryté kuchyně a jídelny ještě zvyšuje policová úprava stěn na kuchyňském konci. Mimo táborové období je v policích možné také přespávat, aby se při brigádách na úpravu tábořiště nemusely stavět stany.
Solární energie
Na střeše kuchyně tábořiště v Jindřichovicích je umístěn jeden solární panel a v kuchyni je rozváděč s baterií, která napájí večerní osvětlení kuchyně. Rozvod umožňuje také dobíjení fotoaparátů a mobilů v průběhu táboření. Je jasné, že při večerní přípravě programu a při potřebě funkčních mobilů pro táborové potřeby se světlo a nabíječka hodí. Otázkou ale zůstává, zda technika patří na tábor. Pro jedny je to věc zcela nepatřičná, jiní ji v přiměřené podobě připouštějí (což evokuje debatu, co je to přiměřená podoba, ale tu bychom raději nechali na jindy). V redakci se kloníme spíše ke střídmosti v tomto směru.
O solárním panelu jsme připravili samostatný článek.
Koupelna se sprchou
Tábořištěm má vlastní studnu, takže o vodu není nouze. Navíc je hned vedle velký rybník. Pro komfortnější umývání je připraven selský kotel na přípravu teplé vody a barel s vodou na mytí.
Teplou vodu je možné o kousek dál nalít do konve, vytáhnout konev do výšky a sprchovat se teplou vodou podle libosti (nebo spíš až do vyčerpání konve). Jednoduché ale funkční sprchovací zařízení vidíte na fotografii.
Táborové zázemí
Přestože jde o stálé tábořiště, po táboření se všechny stany i týpí včetně podsad a dalšího materiálu složí do velké boudy skryté pod stromy. Kuchyně a několik dalších malých staveb zůstává, aby tábořiště bylo připraveno pohostit táborníky na víkendovou akci nebo na brigádu při úpravě tábořiště. Stálý je také pěkný sklípek vybudovaný v kamenité mezi.
Stálé tábořiště
Náš průvodce Me2d charakterizoval místo jako „stálé tábořiště poskytující spíše jen základní komfort“. Nastálo je tu kuchyně s krytou jídelnou, studna či kadibudky, není zde ale žádná uzavřená budova či zavedená elektřina zvnějšku. Stavbu samotných stanů a dalších drobných táborových staveb obstarávají táborníci sami (pokud se s předchozím táborem nedohodnou na přenechání nějakých stanů). Loučíme se s pěkným místem a děkujeme za prohlídku. Přejeme hodně tábornických zážitků a samé šikovné táborníky.