Tábořiště Jindřichovice

O prázdninách naše redakce navštívila několik tábořišť, která postupně představujeme z pohledu tábornických zajímavostí. Tentokrát se podíváme na stálé skautské tábořiště nedaleko Blatné, kde nastálo stojí objekt kuchyně a několik dalších staveb.

Tábořiště 67. skautského střediska Prosek využívá v průběhu prázdnin více oddílů. Tábořit je možné v podsadových stanech A nebo v týpí, stany, podsady i tyče jsou na tábořišti k dispozici.  Je možné i převzít postavené tábořiště, záleží na dohodě s předchozím oddílem i na množství táborníků. 

Tábořiště je příhodně obklopeno stromy, hned vedle je rybník s možností koupání a také velká louka, tedy vše, co si správné tábořiště může přát. Dorazili jsme na návštěvu přímo při ranním nástupu a tak jsme museli chvíli počkat. Ale pak už se nás ujal Me2d, který je zároveň správcem tábořiště, a ochotně nás provedl celým areálem.

 

Co nás zaujalo

V kuchyni spojené s jídelnou na první pohled upoutají obrovitá, z dlažebních kostek postavená kamna, která vzbuzují úctu a respekt. Neobvyklé jsou také jídelní stoly ze silných prken, jejichž desky podpírají velké špalky z celkem slušných kmenů.

Kamna z dlažebních kostek
Úctyhodná kamna postavená z dlažebních kostek.

Nápaditý je také odtokový žlábek vyplněný šotolinou, který jsme zahlédli pod okrajem střechy kuchyně. Dobrá myšlenka, jak zabránit rozbahnění podlahy v jídelně.

Odtokový žlábek zabrání zatečení vody do jídelny.
Odtokový žlábek zabrání zatečení vody do jídelny.

V zákoutí pod stromy, kde se připravuje dřevo, se nám líbila táborová koza se třemi opěrnými véčky, která umožňuje řezat i kratší polena. Maličkost, kterou je vidět na letních táborech často, ale kdo trojitou kozu nezná, velmi ji ocení při řezání dřeva na topení.

Koza se třemi opěrnými véčky
Koza se třemi opěrnými véčky usnadňuje dořezávání kratších kusů dřeva na topení.

Na tábořišti je vidět, že se o vzhled a funkčnost táborového zázemí stará  stálý správce.

Táborová louka

Nepravidelná louka tvaru trojúhelníku hostí v ochranném zákrytu stromů táborové stany a také velkou krytou kuchyni spolu s jídelnou. Louka je rovná a na druhou stranu od rybníka za kamennou mezí se stromy je druhá louka využitelná na hry. Prostoru je kolem dost a přitom stromy kryjí vlastní tábořiště proti větru. Do nejbližší malé vesničky Jindřichovice je to z tábořiště něco přes půl kilometru.

Stany

Tábořiště pojme asi 40 táborníků a to buď v týpí, nebo v podsadových stanech. V době naší návštěvy byla postavena a obývána tři týpka a tři podsadové stany typu A. Díly podsad pro stany jsou vyrobeny z prken a jsou spojeny šrouby na kovový L profil. Toto řešení je vcelku rychlé a jednoduché, vyžaduje ale přesné postavení podsad. Také krovy z latí jsou šroubované.

Podsady spojené L profily
Podsady z prken spojené L profily a šrouby.

Kuchyně s jídelnou

Stálé tábořiště vyžaduje dobré zázemí kuchyně a jídelny. Obojí je zde spojeno do jedné velké stavby kryté lepenkou. Už jsme zmiňovali bytelná kamna, která mají ve zděném nástavci pro komín ještě troubu na sušení i pečení.

Kuchyň s jídelnou
Kuchyně s krytou jídelnou je na tábořišti trvale.

Volné jídelní stoly s podstavci z velkých špalků se vyznačují solidní bytelností a rozumnou stabilitou (stoly dělali na táboře skauti z prvního oddílu z Hradce Králové). I tady se projevuje, že kuchyně je stálý objekt a vyplatí se proto dát si se zařízením trochu práce. 

Jídelna
Krytá jídelna je součástí stavby kuchyně.

Výhody kryté kuchyně a jídelny ještě zvyšuje policová úprava stěn na kuchyňském konci. Mimo táborové období je v policích možné také přespávat, aby se při brigádách na úpravu tábořiště nemusely stavět stany.

Police, ve kterých je možné i spát.
Přehledné police, ve kterých je možné v průběhu roku při akcích a brigádách i spát.

Solární energie

Na střeše kuchyně tábořiště v Jindřichovicích je umístěn jeden solární panel a v kuchyni je rozváděč s baterií, která napájí večerní osvětlení kuchyně. Rozvod umožňuje také dobíjení fotoaparátů a mobilů v průběhu táboření. Je jasné, že při večerní přípravě programu a při potřebě funkčních mobilů pro táborové potřeby se světlo a nabíječka hodí. Otázkou ale zůstává, zda technika patří na tábor. Pro jedny je to věc zcela nepatřičná, jiní ji v přiměřené podobě připouštějí (což evokuje debatu, co je to přiměřená podoba, ale tu bychom raději nechali na jindy). V redakci se kloníme spíše ke střídmosti v tomto směru.

O solárním panelu jsme připravili samostatný článek.

Solární panel
Solární panel.
Potřebná elektronika
Potřebná elektronika.

Koupelna se sprchou

Tábořištěm má vlastní studnu, takže o vodu není nouze. Navíc je hned vedle velký rybník. Pro komfortnější umývání je připraven selský kotel na přípravu teplé vody a barel s vodou na mytí.

Selský kotel a barel s vodou na mytí
Selský kotel a barel s vodou na mytí.

Teplou vodu je možné o kousek dál nalít do konve, vytáhnout konev do výšky a sprchovat se teplou vodou podle libosti (nebo spíš až do vyčerpání konve). Jednoduché ale funkční sprchovací zařízení vidíte na fotografii.

Táborové zázemí

Přestože jde o stálé tábořiště, po táboření se všechny stany i týpí včetně podsad a dalšího materiálu složí do velké boudy skryté pod stromy. Kuchyně a několik dalších malých staveb zůstává, aby tábořiště bylo připraveno pohostit táborníky na víkendovou akci nebo na brigádu při úpravě tábořiště. Stálý je také pěkný sklípek vybudovaný v kamenité mezi.

Sklípek v kamenité mezi
Sklípek v kamenité mezi na okraji louky je obložen kameny, kterých je v mezi dost a dost.

Stálé tábořiště

Náš průvodce Me2d charakterizoval místo jako „stálé tábořiště poskytující spíše jen základní komfort“. Nastálo je tu kuchyně s krytou jídelnou, studna či kadibudky, není zde ale žádná uzavřená budova či zavedená elektřina zvnějšku. Stavbu samotných stanů a dalších drobných táborových staveb obstarávají táborníci sami (pokud se s předchozím táborem nedohodnou na přenechání nějakých stanů). Loučíme se s pěkným místem a děkujeme za prohlídku. Přejeme hodně tábornických zážitků a samé šikovné táborníky.

 

 

 

 

 


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This