Sirius - nejjasnější hvězda oblohy - Ostrov nápadů

Sirius – nejjasnější hvězda oblohy

Kdo chce vidět, jak svítí Sirius, nejjasnější hvězda oblohy, musí si počkat, až bude viditelné souhvězdí Orion.

Článek je výňatkem z knihy Výpravy do přírody, ve které jsou popsány zážitky z výprav oddílu Rysů a jejich vedoucího Zubra.

Vůbec nejjasnější hvězdou viditelnou ze Země je Sirius, který ovšem nepatří k severní obloze ale k obloze jižní. Sirius najdeme v souhvězdí Velkého psa, které je naštěstí nedaleko nebeského rovníku, takže nejjasnější hvězdu oblohy můžeme pozorovat i u nás. Léto není pro pozorování této hvězdy vhodné, v noci ji můžeme vidět spíše v zimě. Sirius se nejlépe najde podle výrazného souhvězdí Orion. Velký pes je totiž maličké souhvězdí nedaleko Oriona ve směru, kterým ukazují hvězdy tvořící Orionův pás.

 

Sirius většinou září těsně nad obzorem, kde jeho jas někdy zaniká. Najdeme ho, když budeme sledovat směr daný hvězdami Orionova pásu.
Sirius většinou září těsně nad obzorem, kde jeho jas někdy zaniká. Najdeme ho, když budeme sledovat směr daný hvězdami Orionova pásu.

Pokud mluvíme o jasnosti, je tím míněna jasnost zdánlivá, jakou ji vidíme při pozorování ze Země. Ta nesouvisí se skutečnou jasností hvězd; je ovlivněna vzdáleností hvězdy od Země. Další dvě hvězdy v žebříčku nejjasnějších hvězd se jmenují Canopus a Toliman, patří také k jižní obloze a z naší zeměpisné šířky je nevidíme vůbec.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This