Čas podle Slunce, Měsíce a hvězd

Letní tábor je ideální místo pro určování času podle nebeských těles. Kolik je právě hodin, to můžeš zjistit ve dne podle Slunce, v noci podle Měsíce a dokonce i podle hvězd. Uvidíš, že kamarády překvapíš svým přesným odhadem.

Nauč se na táboře, jak zjistit čas ve dne podle Slunce a na noční hlídce podle Měsíce či hvězd. Není to až tak složité. Předpokladem je znalost orientace světových stran. To na táboře není problém. Stačí si zapamatovat (určit nebo zjistit u vedení), kde je sever (nebo spíš jih) a můžeš začít udivovat svým tábornickým určením času.

Nejde o nic jiného, než o obrácení postupu popsaného v článcích o orientaci ( viz odkazy níže). Základem je posun všech těles na obloze o 15° každou hodinu (o úhlu 15° níže a také v článku Orientace podle Slunce). Nejvíce příležitostí vyzkoušet odhad času bývá na letním táboře, a na to náš článek zaměříme.

Odhadovat čas můžeš sám, nebo pro ostatní můžeš postavit sluneční hodiny (o tom více v článku Sluneční hodiny na táboře). K odhadu potřebuješ znát, kromě orientace světových stran (stačí jih), kde je právě Slunce. To druhé můžeš zjistit několika níže popsanými způsoby.

Čas podle Slunce

Nejjednodušší je den, kdy Slunce vidíš. V poledne je na jihu a za každou hodinu se odkloní o 15°. Pozor, pokud platí letní čas, je Slunce na jihu až ve 13 hodin, na to nezapomeň! Představ si 24hodinový ciferník, který má natočenou 12 na jih (při letním čase 13 h na jih). Pak už stačí jen odhadnout úhel odklonu Slunce od jihu a hned budeš vědět kolik je hodin.

Příklad pro období, kdy platí letní čas: Od času, kdy v poledne je Sluce na jihu (13 h), odečti/přičti počet hodin (úhly po 15°). Jestliže je Slunce nalevo (dopoledne), hodiny (úhly 15°) odečítáš. Jestliže je Slunce napravo (odpoledne), hodiny přičítáš.

Každých 15° od jihu znamená jednu hodinu času.

Čas podle Měsíce

Také Měsíc ti ukáže, kde právě je Slunce. Opět musíš odhadnout, kolikrát 15° je Měsíc vzdálený od jihu. Postup je stejný jako u Slunce na stejném 24hodinovém ciferníku (v době letního času je opět jih na 13 hodině). Je tu ale krok navíc. K hodině, na kterou ukazuje poloha Měsíce, musíš doplnit viditelné dvanáctiny měsíce (každá dvanáctina odpovídá jedné hodině). Po ciferníku posouváš čas ve směru osvětlené části. Pokud je osvětlená část Měsíce vpravo (D – měsíc dorůstá), pak přičítáš. Pokud je osvětlená část vlevo (C – měsíc couvá), musíš odečítat.

Příklad pro období, kdy platí letní čas: Měsíc je 30° od jihu vlevo (to jsou 2 h) a je viditelných 9/12 také vlevo (C – měsíc couvá), což říká, že Slunce tu bude za 9 hodin. Obojí je nalevo, obojí tedy odečítáš od 13 h (kdy bude Slunce na jihu). 13 minus 11 jsou 2 hodiny po půlnoci.

Logické vysvětlení, aby sis postup nemusel pamatovat. Pro určení času hledáš, kde právě opravdu je Slunce (a podle jeho odchylky od jihu určuješ čas). Slunce je vždy ve směru osvětlené části Měsíce (logicky, z té strany Slunce svítí), proto se po našem ciferníku posouváš ve směru osvětlené části Měsíce. Může se stát, že Slunce bude tak šikovně, že nejprve budeš na pomyslném ciferníku posouvat čas jedním směrem a ve směru osvětlené části měsíce budeš potom druhým směrem přičítat/odčítat čas. To tě nesmí zmást. O úplňku posouváš čas o 12 hodin (je vidět všech 12 dvanáctin).

Je vidět 6/12 Měsíce (vpravo), Slunce tu bylo před 6 hodinami.

Čas podle souhvězdí ekliptiky

A ještě jeden způsob hledání polohy Slunce na táboře. V noci se může se stát, že Měsíc zrovna nesvítí. I tak můžeš zjistit, kolik je hodin. Pomohou ti souhvězdí ekliptiky. Musíš jen vědět, že Slunce se nachází v době letního tábora naproti souhvězdí Střelce (na jeho místě bude za 12 hodin). Podle Střelce tedy můžeš stanovit úhel od jihu a postupovat jako při úplňku (Slunce tu bude za 12 h). Použij stejný 24hodinový ciferník, jako v předchozích případech.

Příklad pro období, kdy platí letní čas: Souhvězdí Střelce je 15° vpravo od jihu. Ke 13 h (ciferník má 24 h) jednu hodinu přičti (15° vpravo) a odečti 12 h, než sem dorazí Slunce. Tedy 13 plus 1 minus 12, právě jsou 2 h po půlnoci.

Logické vysvětlení. V červenci je Slunce ve znamení Blíženců a (blíží se k souhvězdí Raka, kam vstupuje 20. července). Na opačné straně Blíženců je souhvězdí Střelce (naproti Rakovi je Kozoroh). K odhadu času musíš umět najít na obloze souhvězdí Střelce (je poměrně nízko nad jižním obzorem).

Metodu je možné použít kdykoliv během roku s tím souhvězdím zvěrokruhu, které je právě přesně naproti Slunci. Úskalím je ovšem nutná znalost souhvězdí zvěrokruhu. A ještě jedna věc. Setrvání Slunce v jednotlivých znameních není ve skutečnosti rovnoměrné (liší se od data klasických znamení zvěrokruhu, která dělí rok pravidelně). Zvěrokruh se formoval v antice a od té doby se téměř o měsíc posunul čas, kdy Slunce do jednotlivých znamení vstupuje (například Rak tehdy začínal 20. června a dnes je to 20. července).

Střelec ukazuje polohu Slunce nejlépe kolem 10. července.

Jaké jsou možné chyby

Metody odhadu času jsou limitovány několika faktory. Prvním je samozřejmě chyba odhadu 15°. Ten musíš trénovat. Také odhad velikosti osvětlené části Měsíce na dvanáctiny nemusí být přesný (a přitom každá dvanáctina znamená posun času o hodinu). O nerovnoměrné době, kdy se Slunce zdržuje v jednotlivých souhvězdích, jsme už psali (pro začátek prázdnin kolem 10. července je  souhvězdí Střelce spolehlivě v opozici proti Slunci).

Odhad úhlu 15°

Budeš potřebovat odhadnout co nejpřesnější (a opakovaně) úhel 15°. Pro pohyb a orientaci v přírodě tento úhel budeš ale potřebovat velmi často, takže stojí za to se tuhle tábornickou dovednost naučit. Dobrou metodou je odhad pomocí prstů vlastní ruky. Způsob najdeš podrobně popsaný zde (můžeš samozřejmě zvolit i jiný postup). V každém případě musíš tento odhad dobře natrénovat.

Důvodem je skutečnost, že každou hodinu se Země otočí o 15° (což dá dohromady 360°za 24 hodin). To znamená, že Slunce, Měsíc i hvězdy se na obloze za hodinu zdánlivě posunou právě o tento hodinový úhel. Ještě je důležité připomenout, že odhad úhlu je třeba odhadovat v rovině pohybu těles po obloze (tedy v rovině ekliptiky). Jakmile přeneseš odhad na obzor zemského povrchu, bude to mnohem méně přesné.

Opačný postup, určení světových stran

Uvedené metody fungují, pokud znáš světové strany. Všechny také můžeš použít i opačně a jestliže znáš čas, můžeš určit světové strany (viz články Orientace podle Slunce a Orientace podle Měsíce). Znalost souhvězdí ekliptiky a času ti pomůže určit světové strany pomocí zvěrokruhu.

Vyzkoušej si některý z uvedených způsobů určení času na letním táboře. Uvidíš, že při troše praxe v odhadu úhlu 15° to půjde docela rychle i poměrně přesně. Navíc tyto tábornické znalosti můžeš použít nejen při orientaci, jsou použitelné kdykoliv a kdekoliv v případě potřeby i v případě nouze.

Téma Hvězdy

Znalost hvězd a hvězdné oblohy je tábornickou specialitou, které jsme se rozhodli věnovat tematický rozcestník. Rychle se tak dostanete k informacím pro noční chvíle, kdy stačí zaklonit hlavu a člověka popadne lítost, že neumí rozpoznat jednotlivá souhvězdí.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma Hvězdy

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu Hvězdy

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This