Pomlázka
|Tradičních jarních výrobků je několik, na výpravě můžete zkusit píšťalku a před Velikonocemi se hodí umět si uplést pěknou a pohlednou pomlázku. Jaro se vždy vítalo venku v přírodě, kde jsou nové změny téměř každý den, tak je nepropásněte.
Putování za pomlázkou začíná u potoka, kde rostou vrbičky. Nejlepší je místo, kde z kmene vyvrácené vrby vyrazily loni štíhlé jednoroční výhony. To se ale nepodaří najít pokaždé. Pak nezbývá, než hledat jednoleté loňské pruty, které nejsou rozvětvené. Ty jsou nejlepší nejen na pomlázku, ale i na jakékoli další pletení.
Zjara nemusíte mít obavy, že byste očesali úrodu některému košíkáři, ti své vrby ořezávají daleko dřív. Pro přímé pletení nejsou vhodné pruty z křehkých druhů vrb; to poznáte podle toho, že při zmáčknutí rok starého rozvětvení větvička vrby praskne. Není vhodná ani smuteční vrba, protože pomlázka z ní je málo pevná a vypadá schlíple. Plést se dá několika způsoby. Každý si může vybrat, jestli bude plést pomlázku ze šesti nebo z osmi prutů a také, jestli chce mít výsledný tvar kulatý nebo hranatý.
Nejčastěji se pomlázka plete ze šesti nebo z osmi prutů. Začátek je vždy stejný. Vybereme tolik vrbových prutů, z kolika chceme pomlázku plést. Proutky by měly být zhruba stejně silné a stejně dlouhé. Na rukojeť potřebujeme ještě jeden kratší tenký proutek.
Do svazku se zvoleným počtem prutů zastrčíme krátký tenký proutek, vyhneme do strany a omotáme rukojeť pomlázky tolikrát, na kolik otáček tenký proutek vystačí. Konec proutku protáhneme mezi pruty ve svazku a odřízneme. Dalším pletením se konec proutku rukojeti upevní a ze svazku už nevyklouzne. Postup ukazuje obrázek nahoře.
Pletení za šesti prutů je na obrázku dole. Pruty rozvineme do vějíře a očíslujeme si je zleva 1 až 6 (viz nahoře obrázek pletení rukojeti). Tento vějíř pak proplétáme prutem 1 a prutem 6 podle obrázku. Pokud chceme mít pomlázku kulatou, postupujeme podle levého obrázku. Ozdobnější hranatá pomlázka se plete podle pravé části obrázku. Po zapletení prvních dvou prutů opět rozvineme vějíř a znovu zapleteme dva krajní pruty. Jak je vidět z obrázku, zůstávají první tři pruty v levé části vějíře a pruty 4-6 zase zůstávají v pravé části vějíře. Při pletení je důležité utahování prutů pomlázky, aby byla pravidelná.
Podobné je pletení pomlázky z osmi prutů. Opět si pruty upravíme do vějíře a opět zůstávají první čtyři pruty vlevo a pruty 5 -8 zase vpravo. Rozdíl pro pletení kulaté a hranaté pomlázky není velký a při prvním pohledu se může zdát, že jsou oba obrázky stejné. Není to tak, pokud se pozorně podíváte, je vždy mezi levým a pravým obrázkem malý rozdíl, který je důležitý pro tvar výsledné pomlázky.
Na závěr zapleteme do pomlázky stuhu, kterou pruty převážeme, aby se pomlázka na konci nerozplétala. Je vcelku jedno, jestli se pomlázka plete odspodu od silnějších konců prutů, nebo odshora od horního konce. Záleží, co komu více vyhovuje. Přejeme dobrou zábavu jak při pletení pomlázky, tak hlavně při jejím praktickém používání.