Utajený jarní květ kopytníku
|Na výpravě s oddílem se nepovedlo nalézt žádné jarní květy? Nezoufejte, ve vlhkém listnatém lese je určitě docela nedaleko skrytý nevšední květ kopytníku. Poradíme, jak ho najít.
Kopytník evropský je rozšířený téměř po celém našem území. Má tajemné hnědavé květy, které najdete po chvilce hledání umně skryté pod listy. Abyste kopytník našli, musíte se dobře rozhlédnout ve vlhčí části stinného listnatého či smíšeného lesa.

Hledejte asi 5- 10 cm vysokou plazivou bylinu, která vytváří hustý porost s výraznými okrouhlými a u řapíku hluboce vykrojenými listy ve tvaru ledviny. Kožovité listy připomínají tmavozelenou barvou a vzhledem břečťan (ten má u země listy až pětilaločnaté) nebo v sousedství často rostoucí podléšku (ta má listy okrouhle trojlaločnaté).
Květy jsou zvenčí barevně nenápadné, ale překvapivě pozoruhodné. Jsou nevelké, asi 1 cm široké a dlouhé kolem 2 cm. Zvenčí jsou nahnědlé nebo hnědozelené a uvnitř temně fialové. Všimněte si, jak jsou květy i květní stopky marnivě chlupaté. Před jarními mrazy jsou květy dobře ukryté pod stálezelenými listy mezi starými suchými listy. Je potřeba kryt pod listy opatrně odhrábnout.

Kopytník kvete od března do května bez ohledu na počasí. Z mrazíků nemá obavy a jeho květy najdete klidně i pod sněhem. Po prohlédnutí květů nezapomeňte zase vše uvést zpátky do původního stavu, aby květy nebyly zbaveny ochrany před nočním mrazem.
Pojmenování získal kopytník právě podle tvaru listů, které připomínají otisk kopyta. Některé listy jsou zelené po celou zimu, takže je možné místo pozorování jarních květů vytipovat předem. Ještě stojí za zmínku, že kopytník je jedovatá rostlina, kdysi se používala k vyvolání zvracení (například při otravě) nebo průjmu.

Květy kopytníku jsou malým jarním tajemstvím pro zasvěcené, užijte si jejich neokázalou krásu. A pozdravte listy kopytníku, kdykoliv kolem nich na jaře půjdete. Už budete vědět, co se pod nimi skrývá.