Kuličky

Pomůcky: Hliněné kuličky, hladká hliněná plocha
Orientační čas: 20 min

Kuličky vydržely ze všech starých dětských her nejdéle, ale už také pomalu mizejí. Vzpomeňte na jarní obrázky Josefa Lady a zkuste si je někdy zahrát.

Pravidla kuliček prý mívala značné odchylky, ale nejčastěji se hrály tak, že všichni účastníci naházeli ze stejné vzdálenosti na důlek stejný počet kuliček. Kdo měl největší počet kuliček v důlku, nebo při rovném počtu byla jeho další kulička k důlku ze všech nejblíže, začínal cvrnkat. Nejprve se ale podle stejných pravidel určilo pořadí všech hráčů a z důlku vzali své kuličky všichni, kdo se prvním hodem trefili.

Podle určeného pořadí pak každý hráč cvrnkal do důlku tak dlouho, dokud se každým cvrnknutím napoprvé do důlku trefil. Když ulička do důlku nespadla, vzal si hráč nacvrnkané kuličky a ve hře pokračoval další, dokud bylo o co hrát.

Trochu potíž může být s technikou cvrnkání. Není tolik důležité, jakým prstem se cvrnká (může to být palec, ukazováček i prostředníček, to je z hlediska hry jedno), ale spíše technika cvrnknutí. Zvolený prst se zadrží o jiný a zvyšováním tlaku se uvolní a cvrnkne podle potřeby silněji nebo slaběji do kuličky. Jde tedy o pohyb jediného prstu. Protože dnešní děti už moc necvrnkají, mají někdy snahu do kuličky drcnout pohybem celé ruky (to už je horší, protože zvláště při malých vzdálenostech může být takové drcnutí přesnější a vyvolává spory). Proto je třeba předem určit, co je regulérní cvrnknutí a co už nikoliv, aby se předešlo případným protestům.

Cvrnkání kuliček má hodně dlouhou historii a byly by škoda, kdyby se vytratilo úplně. Kuličky se prý hrály už ve starověkém Římě, ty ovšem nebyly hliněné ani skleněné, nýbrž z mramoru.

Existuje i sportovní forma kuliček, kdy proti sobe soupeří dva hráči. Každý má daný počet kuliček, které jsou barevně odlišeny. Po rozhození, které jsme popsali výše, se hráči se střídají a každý má jedno cvrnknutí bez ohledu na to, jestli jeho kulička skončila v důlku. Při cvrnknutí se hráč smí dotknout pouze své kuličky, ta pak může vrazit do jakékoliv další vlastní i soupeřovy.  Vítězí ten, kdo má dříve v důlku všechny své kuličky. Nechcete si zahrát jarní turnaj?

Téma Jaro

Až bude možné vydat se na výpravu, můžete se inspirovat články s jarními náměty a aktivitami z Ostrova nápadů. Najdete je v tomto souhrnném tématu včetně oblíbených jarních her.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma Jaro

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu Jaro

    Téma Tradice a zvyky

    Správný oddíl by neměl zapomínat na lidové tradice a zvyky, které mohou obohatit jak samotnou činnost, tak i kulturní přehled členů oddílu. Ostrov nápadů pravidelně přináší náměty na tradiční zvyky a hry spojené s lidovou tradicí.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma Tradice a zvyky

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu Tradice a zvyky
    Počet komentářů: 5

    Přidat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This