Legenda ke hře
|Legenda je to, co dělá z obyčejné soutěže napínavé dobrodružství. I krátká hříčka může mít jednoduchou legendu, zážitek ze hry pro děti je pak mnohem větší.
Nejpropracovanější legendy mívají celotáborové hry.
Co je to legenda?
Každá hra či hříčka může mít legendu, tedy příběh, který děti motivuje k dané činnosti. Přestože (zvlášť u krátkých hříček) jde skutečně o drobnost, je legenda velmi důležitá. Pro děti je hra uvedená legendou obvykle mnohem zábavnější, pochopitelnější a dobrodružnější. Mnohem lépe zní úkol Lovte v moři vzácné tropické rybky, ale pozor na žraloka – než Sbírejte v lese barevné papírky a nesmí vás chytit Franta.
Čím větší hra, tím propracovanější by měla být legenda. Samostatnou kapitolou jsou pak legendy k celotáborovým etapovým hrám. Ty dávají rámec a atmosféru celému táboru.
O čem bude legenda?
Jaké téma zvolit pro letošní táborovou či celoroční hru je skoro vždy dlouhá a vášnivá debata. Obvyklou inspirací jsou různé dobrodružné knihy. Zde je několik doporučení, jaké téma vybrat a jak ho zpracovat:
- Téma musí být přiměřené věku hráčů, je důležité, aby příběh chápali.
- Kniha nesmí být příliš složitá, příběh je obvykle nutné podávat zkráceně a složité knihy nemusí být po zkrácení pochopitelné.
- Vhodné jsou příběhy s tématem nějaké výpravy, s jasným cílem a s mnoha dobrodružstvími cestou. Je dobré do hry zařadit různé typy úseků, tedy nejen na rychlost a sílu, ale také na obratnost, spolupráci a přemýšlení.
- Knihu je potřeba přepsat/upravit do jednotlivých legend (vhodné je proto získat knihu v elektronické podobě).
- Je možné vytvořit i legendy úplně originální, tj napsat si příběh vlastní na zvolené téma. Je to hodně práce a je k tomu potřeba někdo se spisovatelským talentem.
- Existuje celá řada publikací, ve kterých jsou už zpracované dlouhodobé hry. Je možné je převzít úplně (nejméně pracné), nebo se jimi inspirovat a podle vlastních potřeb je upravit (což ušetří hodně práce a výsledek bývá uspokojivý).
Forma legendy
Legendu můžeme předávat dětem mnoha způsoby. Zde je několik vyzkoušených:
Slovní forma
Vhodné pro malé hry a hříčky. Legendu stačí předem trochu promyslet a pak ji pár větami odvyprávět.
Čtená forma
Delší legendy je dobré mít předem napsané a připravené. Pozor, aby legenda nebyla příliš dlouhá, stránka A4 je obvykle tak akorát. Také slušný přednes při čtení je poměrně důležitý.
Po přečtení je dobré vyvěsit legendu třeba na nástěnku, aby se k ní hráči mohli ve volné chvíli vrátit.
Audio forma
Účinné jsou legendy, které je možné přehrát z některého typu audiopřehrávače. Nahrávání legend pro celou hru je poměrně náročné, ale doporučujeme jako zpestření pro jeden z večerních nebo nočních úseků dlouhodobé hry. Legenda, která zní setmělým společným stanem, je velmi působivá.
Divadlo/scénka
Legendy je možné pojmout i jako hrané divadlo či scénku. Je to samozřejmě mnohem náročnější na přípravu, ale výsledný efekt stojí za to.
Loutkové divadlo
Zvlášť u menší dětí mělo velký úspěch loutkové divadlo (hráli jsme tak Robinsona Crusoe i výstup na Mount Everest). Příprava je opět poměrně náročná a je samozřejmě nutné vyrobit i loutky.
Komiks
Opět pro menší děti se nám osvědčilo doplnit čtenou legendu komiksem, který každý hráč dostal vždy před čtením legendy. Ti, co mají problém soustředit se na příběh, mohou se alespoň orientovat podle obrázkové legendy. Navíc komiks slouží jako pěkná památka na tábor. Výroba komiksu není tak náročná, pokud jako předlohu zvolíte nějaký animovaný film.
Legenda a pravidla
Po přečtení/přehrání legendy obvykle následuje výklad pravidel. Tuto část jasně oddělte, v tu chvíli musí začít dávat pozor i ti, kteří se při legendě nechají unést příběhem, nebo naopak klimbají. Není příliš dobré, aby se legenda a pravidla prolínaly. Více se dozvíte v článku Jak vysvětlit pravidla hry.
Doplňky
K jakékoliv větší hře a hlavně k táborové etapové hře můžeme připravit spoustu doplňků (třeba i drobností), které zdůrazní atmosféru hry a děti víc uvedou do děje.
Opět následuje seznam obvykle používaných doplňků k celotáborové hře.
Kostýmy a atmosféra
Kostýmy velmi pomohou navodit atmosféru. Může je mít jen vedení, které si je bere na čtení legendy. Kostýmy mohou mít i členové tábora. To ale obvykle vyžaduje nějakou přípravu předem – maminky ušijí základ a děti si na táboře dozdobí. Atmosféru ale navodí i mnohem drobnější pomůcky než jsou kostýmy. Může to být stylový přehoz, klobouk, výrazný přívěšek, totem, večerní ohniště či jiné příjemné místo, kde se legendy vždy čtou, a třeba i magická formule, která čtení legendy vždy uvede. Podmanivá atmosféra je jeden z podstatných atributů úspěšné hry.
Nástěnka
Ke každé táborové hře připravujeme nástěnku s tématem hry. Nejde o klasickou nástěnku, spíš jakési dioráma navozující atmosféru hry. Krom toho se na nástěnce značí úspěchy družin i jednotlivců ve hře.
Trofeje a odměny
Je pěkné, když si děti z táborové hry odnesou nějakou památku. Obvykle pro dlouhodobé hry připravujeme pro každého trofej s motivem hry, na kterou se mu značí jeho úspěchy ve hře i v táborovém životě. Může jít malý o výrobek ve stylu hry (na fotografii jsou lapače snů, které si děti samy vyráběly, na ně se zavěšovala barevná pírka podle umístění v jednotlivých úsecích), případně o papírové kartičky s obrázky, které se nalepují do deníku nebo listiny ke hře. Po táboře bude trofej účastníkům připomínat táborové zážitky (a po větším počtu táborů se stane vodítkem, jak jednotlivé tábory odlišit).
Pokud se hra hraje v průběhu roku, je u větších her s legendou, hraných třeba na výpravě, vhodné připravit alespoň nějaký diplom či pamětní kartičku.