Chlebový had a placky pečené na ohni

Upečte si na ohni placky nebo hady namotané na klacku. Stačí k tomu těsto z mouky a vody.

Článek je výňatkem z knihy Výpravy do přírody, ve které jsou popsány zážitky z výprav oddílu Rysů a jejich vedoucího Zubra.

Zjistili jsme, že nejjednodušším jídlem z jídelníčku přírodních kuchařů je chlebový had, případně chlebové placky z nekvašeného těsta. Těsto je možné připravit z hladké mouky, vody, soli a trochy kmínu. Droždí ani kvásek není potřeba. Kdo se chce víc přiblížit stravě našich pravěkých předků, může pšeničná zrna umlít na zrnotěrce. Tu každý asi nemá k dispozici, náhradou může být zrní rozdrcené v kávomlýnku.

Postup není nic složitého. Do kopečku mouky jsme udělali důlek a postupně přilévali vodu, míchali a zpracovávali, až bylo těsto pěkně tuhé, vláčné a nelepilo. Při zpracování těsta je potřeba přilévat vodu opatrně, aby se těsto „neutopilo“ a nebylo příliš řídké. Ale ani v tom případě není nic ztraceno, jen se zase musí přidat mouka. Pro nerpělivé tu máme upozornění, že zpracování těsta, aby bylo pěkně vláčné, chvíli trvá.

Pečený „had“ je nejjednodušší zálesáckou pochoutkou.
Pečený „had“ je nejjednodušší zálesáckou pochoutkou.

Před pečením jsme uváleli z těsta asi na palec tlustý váleček – hada. Had se peče namotaný na klacek, chce to opět dost trpělivosti, jinak je had připálený. Pečeme ho mimo plameny 10–20 minut a po rozlomení má být uvnitř suchý. Správně opečený je dohněda a ne černý jak uhel.

Pečení chlebových hadů na ohni
Pečení chlebových hadů na ohni

Placky jsou tenké a velké asi jako dlaň. Pečeme je na rozpáleném kameni na kraji ohniště. Trvá to půl hodiny i hodinu, než se kámen správně rozpálí, ale pak už jde pečení rychle. Pro pečení placek můžeme též použít pražnici.

Pečení placek na pražnici
Pečení placek na pražnici

Hada i placku musíme sníst teplé, jinak ztvrdnou. Nejlepší jsou pomazané medem nebo sádlem. Pochoutkou jsou placky pečené na sádle nebo na slanině na pánvičce, máme-li dobrou pánvičku, můžeme zkusit placky péct i bez tuku přímo na pánvičce.

Vaření a pečení v přírodě

Vyzkoušejte si netradiční přípravy pokrmů v přírodě, třeba na táboře nebo na výpravě. Přejeme dobrou chuť.

Téma oheň

Oheň znamená pro člověka mnohem víc než jen zdroj tepla. Oheň je od dávných věků nejdůležitějším pomocníkem všech, kteří trvale nebo dočasně pobývali v přírodě. Pro táborníky to platí samozřejmě také.

  • Zobrazit člálnky a hry na téma oheň

  • Co je to téma?. Některé články a hry propojujeme do tematických celků - témat. Tato témata mohou být inspirací a pomohou vám sestavit pestrý program (na schůzku, výpravu, …) celkově zaměřený na zvolené téma.
    Vybíráme z tématu oheň

    Přidat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Share This