Legendární Skautská praxe
|Malá útlá příručka Skautská praxe od Velena Fanderlika provázela od roku 1938 generace nejen skautů světem táboření i tábornické praxe a ve své době se stala doslova legendou.
Skautskou praxi sestavil a nakreslil Velen Fanderlik, skautský činovník a výtečný autor, pozorovatel i kreslíř. V mnoha knihách a příručkách předával svoje zkušenosti, a právě Skautská praxe se stala základním kamenem tábornické literatury.
Redakce Ostrova nápadů připravuje recenze novinek tábornické literatury. Přitom nás napadlo, že bychom mohli také vzdát hold starším knihám a příručkám. Mnohé knihy se ve své době (a někdy i dlouho po ní) staly nepostradatelnou součástí oddílových a táborových knihovniček. Postupně si je budeme připomínat.
Mezi takové knihy zcela jistě patří i Skautská praxe Velena Fanderlika. Celkem 32 celostránkových kreslených tabulí ve stručné formě obsahují názorně podané tábornické a zálesácké informace pro všechny, kdo se chystají na výpravu nebo na tábor.
Útlá příručka formátu 163 x 114 mm získala ohromnou popularitu a v mnoha vydáních se rozšířila daleko mimo skautské prostředí. Cílem bylo, aby se příručka dala snadno strčit do batohu nebo táborové bedny, a aby pomáhala táborníkům přímo na místě.
Množství zkušeností a informací uložených v příručce vycházelo z tabulek Moravské lesní školy (MLŠ), na jejichž přípravě se kromě Velena Fanderlika podíleli i další činovníci MLŠ, J. Grus, K. Kučera, E. Škarda a J. Štefan.
První vydání vyšlo v roce 1938, následovalo několik vydání, z nichž zajímavé je doplněné a přepracované 4. kanadské vydání z roku 1944, které Fanderlik přivezl po válce domů jako dar kanadských skautů v počtu 5000 ks. Podle brněnského 6. vydání z roku 1946 jsme připravili tuto recenzi. V roce 1991 vydalo reprint zmíněné kanadské edice nakladatelství Tourprint s názvem Skautská praxe, 4. obnovené vydání. Uvedený počet výtisků je 20 000 ks.
Z našich ukázek několika stran příručky je patrná pozitivní atmosféra kreseb autora. Bez nadsázky je možné konstatovat, že tímto dílem byla založena tradice skvělých českých tábornických příruček.
Skautská praxe
- autor Dr. Velen Fanderlik
- 6. vydání připravilo nakladatelství Klen Brno
- Brno 1946
- příručka vyšla poprvé v roce 1938
Dr. Velen Fanderlik
Významný skautský činovník a autor skautských a tábornických příruček Velen Fanderlik – Mawadani (1907-1985) se ve své publikační činnosti zaměřil na pomoc nejen vedoucím skautských oddílů. Nejznámější z jeho knih jsou Listy Jurovi, jedna z prvních knih zabývajících se otázkami, jak vést oddíl především v psychologické a metodické rovině. Knihy Listy Jurovi i Skautská praxe nebyly dlouho překonány. Po roce 1948 se bohužel již nesměly na pultech knihkupectví objevit. Fanderlik sám emigroval do Kanady, kde žil až do konce svého života.
Skautská praxe – resp. Fanderlíkova publikace tohoto jména – mne provázela po celou dobu kdy jsem byl jak v Junáku nebo později jako vedoucí turisticko-tábornického oddílu na Vinohradech. Příručku jsem zdědil po svém bratrovi a je zvláštní tím, že byla vydána během 2. světové války „kdesi v Anglii“