Táborová sauna
|Táborová sauna je místem všeobecně zdravotně i kulturně natolik prospěšným, že kdo se ji jednou odhodlá postavit, už si tábor bez ní nedovede představit.
Na první pohled možná stavba sauny na táboře vypadá jako trochu zbytečné mrhání energie. Ale s nedůvěrou na ni může pohlížet pouze ten, kdo nepoznal výhody sauny na táboře. I nedokonalá sauna má tak blahodárné účinky, že se téměř bez výjimky stane váženou a opečovávanou táborovou stavbou.
Princip sauny není složitý. V uzavřeném prostoru jsou malá kamínka s přikládáním zvenčí, která mají uvnitř velkou plochu pro předání tepla. To znamená co nejvíce tálů a určitě také dobrý teplovzdušný výměník (vypadá trochu jako plechový ufon), který dokáže odebrat spalinám maximum tepla a udržet ho uvnitř. Dřevěná konstrukce sauny může být pobita krajinkami s lepenkou jako izolací, nebo je možné přes konstrukci přehazovat po dobu saunění dostatečně velkou plachtu nejlépe v několika vrstvách nebo větší počet celt. Uvnitř jsou lavice na sezení co nejvýše u střechy, protože teplo jak známo stoupá vzhůru. A kvůli bezpečnosti musí být tály a roury zabezpečeny proti možnému upadnutí na kamna či dotknutí se žhavých rour. Toto je nutné udělat naprosto pečlivě. V kamnech se kvůli bezpečnosti topí zvenčí.
Výsledek je nedocenitelný. Sauna má mnoho výhod, které dokonce převyšují její původní ozdravný smysl. Je-li týden v kuse chladno, je sauna dokonalým prostředkem, jak se všichni prohřejí a umyjí. A když zima není, umyjí se v sauně pořádně všechny děti včetně těch, které hřeší na táborové podmínky a berou hygienu trochu hákem. Prší-li často, dá se v sauně efektivně sušit oblečení, které se u kuchyňských kamen usušit nestíhá. Nevadí, pokud se v sauně nedosahuje vysoká teplota. Suché teplo a prohřátí je výbornou prevencí proti chorobám všeho druhu. A v neposlední řadě je sauna dobrou příležitostí pro vedení, aby ze sebe shodilo táborový nános. Ani ne tak doslova (i když i to je příjemné), ale především obrazně, protože v sauně se člověk opravdu úžasně osvěží a uvolní od starostí, které tábor přináší.
Jinou dobrou možností je také parní sauna se žhavými kameny polévanými vodou. Ta sice tolik neprohřeje jako sauna suchá, ale má rozhodně také dost příznivců. Pro tuto chvíli ponechme stranou indiánskou saunu (initi či initipi, někdy narazíte také na pojem inipi, což lakotsky znamená saunování), která má podobné účinky, ale navíc je s ní spojen také určitý duchovní rozměr. Tento text se zabývá pouze praktickým přínosem sauny.
Pro všechny, kdo se do stavby sauny na táboře chtějí pustit, máme ovšem jedno důrazné varování. Nepodceňte bezpečnost! Už jsme psali, že musí být naprostop dokonalá ochrana proti možnému popálení o horká kamna nebo o kameny. Stejně tak dobře musí být sauna zabezpečena proti požáru. Sálavé teplo je zrádné a pod jeho účinkem může vzplanout i dřevo, které není přímo ohroženo plameny. Maximální pozornost věnujte místu pro přikládání a všem místům, kde se žhavé části kamen a rour přibližují k dřevěné konstrukci.
Další podmínkou fungování sauny je možnost opláchnutí vodou. Pokud není u tábora vodní plocha, ve které by se dalo vykoupat, postačí sud s vodou a umývadla, kterými se po opuštění sauny každý může podle potřeby polévat. Vody musí být v každém případě dost.
Podrobnější článek o stavbě sauny připravujeme. Zatím se podívejte na galerii fotek. Najdete v ní obě varianty, jak saunu s celtovým potahem, tak saunu s dřevěnými stěnami.
Můžete si také přečíst článek o Sauně oddílu Bílý orel.
A jak vypadá Vaše táborová sauna? Pošlete nám její fotky.