Plochá spojka

Nejjednodušší uzel, který se váže všude tam, kde potřebujeme zavázat něco zabaleného, ať už je to balík na poštu či vánoční dárek. Snadno se zavazuje se zámkem, příkladem je obyčejná klička na tkaničce u bot.

Spojka je známá tako jako ambulanční nebo ambulantní uzel. Používá se k zakončení spoje stejně silných provazů a lan.  Výhodou ploché spojky je její elegance a plochý tvar, což využijeme třeba při svázání konců obvazu. Z hlediska pevnosti pro zatížení v tahu (zvlášť u hladkých šňůr a lan) není příliš spolehlivá, ke spojení lan se proto nepoužívá.

Plochá spojka
Postup vázání ploché (ambulanční) spojky.

Vázání usnadňuje pravidlo, že v obou překříženích při vázání jde vrchem vždy stejné lano, jak ukazuje v ztmaveném místě první a třetí kresba na obrázku s postupem vázání. Po silném zatažení se bez zámku špatně rozvazuje, zvláště na mokra.

Mnoho lidí nerozlišuje mezi křížovou a plochou spojkou, rozdíl v pevnosti není velký (ani jeden není určený pro zatížení), plochá spojka o něco lépe vypadá. Křížová spojka vznikne, pokud v obou překříženích při vázání položíme vrchem pokaždé jiné lanko.

Plochá spojka pro svázání stejně silných lan, šňůr a tkaniček.

Pro táborníky představuje plochá smyčka uzel vhodný pro zakončení lana či šňůry při ovazování. Pokud chceme uzel po zatížení snadno rozvázat, používáme u ploché smyčky zámek (aspoň jeden z konců se vrátí do uzlu na způsob mašličky u tkaniček bot).

Články na Ostrově nápadů průběžně doplňujeme a aktualizujeme i podle připomínek čtenářů. Tento článek z roku 2017 byl naposledy upraven v březnu 2021.


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share This