Základní uzly
|Pro běžné potřeby táborníka postačí základní uzly. Je lepší umět vázat třeba menší počet uzlů, ale dobře znát jejich vlastnosti, přednosti a správné použití.
Každý se ve svém životě jistě naučil nějaký uzel, minimálně kličku u tkaniček na boty. Správný táborník potřebuje znát několik základních uzlů pro různé příležitosti a různé použití. Základní uzly nejsou složité, ale naučit se je vázat a správně používat, to stojí přece jen trochu úsilí. Každý uzel má totiž trochu rozdílné vlastnosti a není od věci znát jeho přednosti. Pak je použití ve správnou chvíli na správném místě mnohem snadnější.
Pro učení uzlů je nezbytná dobrá uzlovačka, což by měla být pletená šňůra nebo kožený řemínek. Uzlovačka by měla být asi 1,5 m dlouhá, dostatečně silná a ohebná, aby se uzly dobře vázaly i rozvazovaly.
Plochá spojka
Nejjednodušší uzel, který se váže všude tam, kde potřebujeme zavázat něco zabaleného, ať už je to balík na poštu či vánoční dárek. Snadno se zavazuje se zámkem, příkladem je již zmíněná klička na tkaničce u bot. Mnoho lidí nerozlišuje mezi křížovou a plochou spojkou, rozdíl v pevnosti není velký (ani jeden není určený pro zatížení), plochá spojka o něco lépe vypadá. Vázání usnadňuje pravidlo, že v obou překříženích při vázání jde vrchem vždy stejné lano, jak ukazuje v zatmaveném místě první a třetí postupný obrázek. Uzel není bezpečný pro zatížení v tahu.

Lodní smyčka
Velice důležitý uzel, který stojí za to naučit se nejen nahazovat na kůl, ale také ovazovat kolem stromu. Ušetří se s tím spousta času, když je potřeba rychle a pevně něco přivázat. Pevně drží ovšem jenom tehdy, je-li přivázán na kulatém kůlu. Lodní smyčka je také základem několika textilních technik, například drhání. Váže se překřížením dvou smyček (viz šipka) s následným nahozením na kůl. Při ovazování se provaz obtočí dvakrát kolem kůlu a vždy projde spodem pouze pod svým posledním závitem.

Rybářská spojka
Slouží spolehlivě k pohlednému navázání dvou stejně silných provázků či lan. Její velkou výhodou je mnohem snadnější rozvazování než u jiných uzlů. Jeden z mála uzlů, který drží i na vlasci, ale v tom případě je občas potřeba vázat dvojitě.

Dračí smyčka, škotový nebo také tkalcovský uzel
Tyto uzly mají stejný princip, ale každý má jiné použití. Dračí smyčku dříve používali horolezci k navazování na lano. Ukázalo se však, při nesprávném zatížení může lehce prokluzovat a uzel se přestal k navazování používat. Přesto zůstává zajímavým a často používaným uzlem, pokud potřebujeme smyčku se zatížením v tahu. Naprosto stejný uzel je pod názvem škotový jedním z mála, které jednoduše a bezpečně spojí lano a cíp látky, drží i na nestejně silných lanech. Používal se i pro svázání přetržených nití při tkaní, proto získal název tkalcovský.


Vůdcovský (švec)
Trochu vznešené pojmenování pro uzel, který se používá pro většinu rychlých prací s lanem, v horolezeckém slangu se často používá pojmenování „švec“. Oko, které vznikne, je pevné a nestahuje se.

Očková spojka, UIAA
Rychlý a jednoduchý uzel se používá k běžné práci s lanem, na úvazky a na ploché smyčky. Uzel je shodný s vůdcovským uzlem ale jinak se váže i používá. Na jednom laně se uváže očko a druhé lano uzel v protisměru okopíruje. Proto se mu také říká protisměrný uzel. Po zatížení se hůř rozvazuje, proto se častěji používá následující osmičkový uzel.
Osmičkový uzel
Uzel, který se v současnosti používá při navazování na lano – je považován za nejbezpečnější. Asi půl metru od konce lana se uváže osmička, lano se provlékne úvazkem, volným koncem se ve směru od úvazku okopíruje osmičkový uzel a zajistí se jednoduchým uzlem. Osmičkový uzel se také používá ke svázání dvou lan, kdy se na jednom laně uváže osmička a druhé lano tuto osmičku v protisměru okopíruje. Volný konec lana musí být minimálně 10 cm. Výhodou osmičkového uzlu je, že se snadno kontroluje a po zatížení se dá rozvázat.

Půllodní uzel
Neobyčejně jednoduchý uzel, který slouží k jištění přes karabinu (musí to být HMS karabina s pojistným zámkem). Lano se snadno dobírá i povoluje. Výhodou je, že při prudkém zatížení nejprve překlopení smyčky pohltí částečně náraz a teprve pak tření lano zabrzdí. Tím je zmenšen náraz při pádu do jištění. Velmi snadno však dojde ke špatnému uvázání, což může mít tragické následky.

Dvojitý prusík
Používá se ke stoupání na laně. Tento spolehlivý uzel má stále své uplatnění v případě nouze, i když je dnes k dispozici mnoho kvalitních stoupacích pomůcek. Při zatížení drží na silnějším laně velmi dobře a odlehčený prusík lze snadno posunout vzhůru, takže pomocí dvou či tří smyček lze na laně prusíkovat vzhůru. Jednoduchý prusík slouží k uchycení smyčky na lano.

Uzlování je krásné tábornické umění, s každým dalším osvojeným uzlem se člověk stává jistějším a jistějším. Užijte si radost z umění uzlování.
Články na Ostrově nápadů průběžně doplňujeme a aktualizujeme i podle připomínek čtenářů. Tento článek z roku 2017 byl naposledy upraven v březnu 2020.