Uzlovačka
|Uzlovačku potřebují nováčci v tábornických oddílech, ale také řada těch, kdo jedou poprvé na tábor. Jiní se s ní zase chtějí naučit dobře uzlovat. Jak má uzlovačka vypadat?
Uzlovačka je kus silnější kvalitní pletené šňůry či koženého řemínku určený k nácviku uzlování, ale dá se použít k přivázání čehokoliv na cokoliv, při hrách, hodí se i jako nouzová prádelní šňůra či k opravám výstroje.
Z čeho má být uzlovačka
Šňůra je nejlepší kvalitně pletená o průměru 5 – 8 mm, tradiční je kožený řemínek o průměru aspoň 6 mm. Z pletených jsou spolehlivé pomocné horolezecké šňůry (rep šňůry), jsou k dostání v outdoorových a horolezeckých prodejnách. V provaznictví, v prodejnách pro kutily či v domácích potřebách jsou k dostání pletené bavlněné šňůry, tamtéž se dostanou i kožené řemínky (požívaly se dříve například ke šlapacím šicím strojům). Šňůra by měla být dostatečně silná a ohebná, aby se uzly snadno vázaly i rozvazovaly. Neměla by to být kroucená šňůra, která se při častém používání rozplétá.
Jakou má mít délku
Délka uzlovačky záleží na určení. Pokud má sloužit především k učení uzlů, případně k soutěžím v uzlování, pak je nejlepší délka 1,5 m. Může být i o něco kratší, delší šňůra se při soutěžích může motat a překážet při rychlé manipulaci. Na druhou stranu k praktickému využití na výpravách a na táboře je zase délka 1,5 m minimální, větší využití mají šňůry spíše delší.
Uzlovačka umí změřit metr a pravý úhel
Uzlovačku si každý může vylepšit o značky pro měření délky. Nejjednodušší je vyznačit na ní trvanlivě délku 1 m, což dovoluje změřit v případě potřeby dost přesně libovolný rozměr až do cca 5 m i více. Kdo má rád vymyšlenosti, může si na uzlovačce vyznačit za sebou délky 30, 40 a 50 cm. Spojením těchto délek do trojúhelníku můžeš kdykoliv vyměřit pravý úhel, jak ukazuje obrázek.
Ve většině oddílů s výběrem uzlovačky nováčkům poradí, ale není od věci ujasnit si před koupí uzlovačky, k čemu bude sloužit a podle toho pak vybrat kvalitu a, průměr a délku šňůry.